Veřejné wc, vstup do metra, buňka pro ostrahu parkoviště nebo architektonický úlet. Tak hovoří nyní o novém stánku na táborském náměstí místní i turisté. A jsou doslova rudí vzteky!
"Architekt, který to navrhl, byl první vůl a ten, kdo to posvětil druhý vůl. Jinak to nazvat nelze. Jedině naprostý ignorant dovolí, aby něco tak odporného tady na tom nádherném historickém náměstí stálo. To musel být někdo ožralý do němoty, nebo má psychickou poruchu?,“ ptá se turista Martin Stašek z Prahy, který do Tábora jezdí k přátelům každý rok o prázdninách.
A není sám. „Divím se, že Žižka nesleze z pomníku a nerozmlátí to palcátem,“ napsala třeba na Facebooku jedna z místních obyvatele podobu. [bomba]
Lidem se nelíbí barva a provedení objektu, který působí dojmem, jako by byl z plechu, byť je dřevěný. Přitom radnice v čele se starostou Jiřím Fišerem doslova “strhali“ podobu původního občerstvení, které na rozdíl od šedé opičárny do koloritu husitského města skvěle zapadal.
Byť stánek nabízí jídlo a pití pro místní i turisty, starosta Tábora tvrdí, že hlavní funkcí je oživení centra města. „Je to tradice, pořádají se tu koncerty. Stává se z toho centrum společenských kontaktů a kultury,“ míní Fišer.
Pokud mělo být cílem oživení, pak se to někomu jistě povedlo. „Je to vrchol hnusu a být starostou Tábora, stydím se až běda, protože jedině blázen může s něčím takovým souhlasit. Upřímně, když se podívám na vyhozených 30 milionů za betonovou hrůzu u Zemědělky, pochopila jsem, že Tábor vedou šílenci bez kousku citu,“ rozčilovala se Pavla Svobodová a reagovala tak na děsivou betonovou plochu na Masarykově náměstí, jež byla také hojně kritizována.
"Nějak si starosta a radní neuvědomují, že oni jsou tu pro lidi a mají respektovat přání občanů, a ne si svévolně dělat a schvalovat, co chtějí. Je to zlovůle a arogance mocných na radnici, kteří navíc utrácejí zbytečně naše peníze. Podívejte se, na prostranství před Zemědělkou nebo na ten stánek. Je to prostě příšerné, ze všech stran" dodala obyvatelka.
Sám starosta problém s podobou stánku vůbec nemá, protože prý jediný problém je, že si lidé z fotek na internetu myslí, že je budka plechová, přitom při bližším pohledu je jasné, že je dřevěná. „Je to, jako když vyndáte jednu kostku z dlažby a zvětšíte ji. Jednoduchá stavba, která více koresponduje s funkcionalistickými budovami. Ortodoxní Táborité jsou zděšeni, protože tam očekávali nějakou pseudohusitskou jurtu a tohle je krychle. Je to věc názoru a vkusu a překvapuje mě agresivita a míra zloby a nenávisti, kterou k tomu lidé vyjadřují,“ podivoval se Fišer.
Pak by se měl starosta husitského města asi podívat kolem sebe a postavit se před zrcadlo. Právě on to byl, kdo původní stánek, který rozhodně korespondoval s koloritem centra, velmi kritizoval, že nezapadá do celkového konceptu prostředí.
„Pan starosta je stejný šílenec jako ten, kdo to navrhl. Zatímco památkáři křičí, když dáte do památkově chráněné budovy místo dřevěných oken plastová, třebaže to z ulice nikdo nepozná, tady to zcela změnilo podobu náměstí, je to odporné a nikomu to nevadí? Pak jsou to opravdu blázni hodní nechat se zavřít do Bohnic,“ kontroval situaci ve městě další z občanů města.