Na policii se obrací méně rodičů, kterým partner dluží na výživném pro děti. Za prvních sedm měsíců letošního roku jich bylo 6500, což je v porovnání s loňským rokem o tisíc méně. Jak uvedl ČRO, podleAsociace neúplných rodin je nicméně realita jiná. Počet neplatičů výživného naopak roste, stále více rodičů ale problémy s dlužníky řeší jinak než přes policii. Obrací se na soudní exekutory nebo využívají program Vaše výživné.
Pokud partner neplatí výživné, existuje několik způsobů, jak se peněz domoci - nahlásit dlužníka policii, zažádat o soudní výkon rozhodnutí nebo se spojit s exekutorem.
„Bohužel u nás existuje mýtus, že jít na policii je nejlepším a nejjednodušším řešením. Rodič, který dlužníka policii nahlásí, sice dosáhne jeho potrestání, nadále ale bude na provinilci, zda se poučí a peníze zaplatí,“ uvedl předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora.
„Navíc v případě, že o potrestání dlužníka rozhodne soud a vyměří mu trest odnětí svobody, nebude dlužník pochopitelně schopen vydělávat, a tím pádem ani platit alimenty," dodal Sýkora. [bomba]
Nejvhodnějším řešením je proto obrátit se na soudního exekutora, doporučil Sýkora. Ve vymáhání peněz bývá podle asociace úspěšnější než soudní vykonavatel.
Spousta rodičů má ale strach využít služeb exekutora, obávají se především možných vysokých nákladů. Asociace neúplných rodin proto v lednu spustila program Vaše výživné, který rodiče provede celým procesem zdarma. Náklady hradí dlužník, takže se poškozený rodič nemusí bát, že by něco platil.
Do programu se zapojilo téměř 5000 rodičů a jejich zájem neklesá. Celkový dluh, který nyní za rodiče spravujeme, přesahuje 300 milionů korun.