V celé ČR je nyní evidováno na 4,5 tisíce lidí, kteří příušnice mají či měli. A to jen za první polovinu letošního roku a prázdninové měsíce. Zatímco v předchozích letech to byly maximálně stovky za celý rok.
„Největší výskyt nakažených je ve věku 10 až 14 let a 15 až 19 let. Téměř 700 lidí evidujeme na jihu Čech. Následuje Vysočina a Moravskoslezský kraj“ uvádějí ve své zprávě epidemiologové.
Podle nich za nárůst onemocnění může rezistence a také ne příliš dobrá účinnost očkovacích látek, které nyní na „zmutované“ viry již nestačí. A také podle mnohých není pravda, že ten, kdo už příušnice měl, je nemůže mít podruhé. Navíc onemocnělo až 80 procent očkovaných lidí.
Onemocnění například od konce loňského roku trápí hlavně studenty či sportovce v jižních Čechách. Tam dokonce museli na jaře rušit plesy či fotbalové tréninky nebo utkání. Mezi mladými se totiž nákaza šířila rychle. U nikoho nebyl průběh nijak výrazně těžký. [bomba]
Obrana proti tomu, aby někdo příušnice dostal, téměř není. „Pokud nezabere očkování, pak je dobré dodržovat základní hygienická pravidla, a pokud se v nějakém kolektivu objeví jedinec s tímto onemocněním, je dobré eliminovat kontakt s ním,“ uvedla krajská epidemioložka Jitka Luňáčková z Jihočeské hygienické stanice.
Příušnice by za týden až dva měly odeznít. To je doba, po kterou by se nemocný měl zdržovat výhradně doma. Virus se přenáší vzduchem. Nejúčinnější prevencí je očkování. Ovšem i to může, jak je vidět, selhat. Častou komplikací u mužů může být zánět varlat, u žen pak vaječníků.