Slavnosti se zúčastnili také mimo jiných Karel Schwarzenberg a herečka Anna Polívková, která přišla společně s partnerem. Cenu Jiří Jírů převzal na Staroměstské radnici, kde mu ji předal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Slavnosti se zúčastnili také mimo jiných Karel Schwarzenberg a herečka Anna Polívková.
[bomba]
„Jiří Jírů fotografoval pro takové mediální velikány jako The Times, Paris Match, Herald Tribune, LIFE, Sports Illustrated, New York Times či Newsweek. Vyfotil řadu světových hudebních hvězd – mezi nimi například slavné Bee Gees, Rolling Stones, Tinu Turner nebo Boba Dylana. Nejvíce ho pak proslavily fotografie s prezidentem Václavem Havlem,“ představil oceněného Jiřího Jírů starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.
„Jsem velm rád, že jsem mohl předat Cenu Prahy 1 člověku, který je nejen ryzím profesionálem ve svém oboru, ale také citlivým pozorovatelem světa,“ pokračoval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), který Jiřímu Jírů ocenění spojené s finančním darem ve výši padesát tisíc korun slavnostně předal.
Připomněl fotografii, kterou zná snad každý. „Dva slavní prezidenti a jeden slavný spisovatel ve slavné pražské hospodě kousek odtud. Havel – Clinton – Hrabal,“ popsal výstižně Oldřich Lomecký známý snímek z hospody U zlatého tygra.
Slavné jsou ale i fotografie z návštěvy prezidenta Havla na Novém Zélandu a z dalších koutů světa. Sám Jiří Jírů vzpomíná na to, jak vyfotografoval Václava Havla, který se rozhodl, že ostříhá novozélandskou ovci. Anebo na to, jak fotografoval hlavu českého státu ve společnosti krásných brazilských tanečnic samby. Naopak neveselé zážitky si vybavuje z indických sirotčinců při návštěvě českého prezidentského páru u Matky Terezy.
Příjemné věci a vzpomínky se oproti tomu u něj vážou k Praze 1. „V Praze 1 jsem strávil své mládí a znám tady všechny hospody. Nyní mám ´kancelář´ U Jelínků,“ řekl s úsměvem Jiří Jírů a dodal, že když v mládí každodenně pozoroval z oken Pražský hrad, ani ve snu by ho nenapadlo, že se po dlouhé emigraci na Západě vrátí a bude pracovat právě na Hradě.
Do zahraničí odjel den před invazí armád Varšavského paktu v srpnu 1968. Maminka mu pak do telefonu řekla, ať venku počká, dokud vojáci neodjedou. Oni u nás ale zůstali přes dvacet let… V zahraničí si našel ženu, s níž má dvě děti. Nyní střídavě žije v Praze a Bruselu.
„Cenu Prahy 1, kterou jsem panu Jiřímu Jírů s velkou radostí předal, vnímám jako naše poděkování za spoustu krásných fotek, za radost z nich, za zachycení jedinečných okamžiků s jedinečným prezidentem v jedinečné době. Za skvělou reprezentaci Prahy a České republiky ve světě, za řadu výstav, které zorganizoval, a za krásné knihy, kterými nás potěšil,“ uvedl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.
Přidala se k němu i herečka a tanečnice Anna Polívková: „Jsem přesvědčena, že si svoje ocenění zaslouží. Znám se s ním už od svého útlého dětství a je to úžasný umělec a člověk.“
Jiří Jírů nemá rád digitál, protože být ve fotokomoře je pro něj stále mystickou záležitostí. Okamžikem, při kterém zapomíná na všechno a plně se soustředí na to, jak fotografie postupně – jak on říká – „leze z papíru“. I když se mu také stane, že ze dvou roliček filmu, tedy ze čtyřiašedesáti snímků, nevybere ani jeden.
V současné době střídavě žije v Praze a Bruselu.