Brutální útoky, které se již dávno neodehrávají jen v méně civilizovaných zemích, mají více důvodů a ne vždy se jedná jen o terorismus nebo duševní poruchu. Národy hledají způsob, jak se nenechat zastrašit a jak těmto útokům zabránit. Podle odborníků se to však nikdy nestane. "Stoprocentní ochrana před útokem neexistuje. Vždy je tu nějaké riziko, že budeme přepadeni, že na nás někdo zaútočí. Tím spíše, že v současné civilizaci narůstá stres a mnozí jednotlivci neumí stres správně ventilovat," vysvětlil pro Bleskově.cz psycholog Dušan Matouš. Absolutní jistota podle něj nikdy neexistovala a existovat nebude.
Reagoval tak na slova prezidenta Donalda Trumpa, který masové střelce považuje obvykle za duševně choré. „Tyto barbarské vraždy jsou útokem na naše lidi, náš národ a zločinem proti veškerému lidstvu,“ odsoudil brutální útok ve svém projevu živě vysílaném Českou televizí americký prezident. „Tímto odporným zlem jsme znechuceni, touto hrůzou je naše srdce otřeseno,“ dodal Trump. „Nenávist nemá v naší zemi místo, zatemňuje mozek. Musíme to zastavit. Tohle se děje dlouhá léta, je to něco děsivého,“ sdělil po jednání se zástupci FBI a zmínil, že střelec v El Pasu dal on-line manifest nasáklý rasistickou nenávistí.
Internet je podle Trumpa nebezpečným prostředkem pro lidi, kteří chtějí páchat něco zvráceného. „Musíme vrhnout světlo do temných zákoutí internetu a zastavit vraždy, než začnou, zastavit šíření zla,“ řekl Trump ve svém projevu. Tím vyvolal diskuzi nad cenzurou internetu a svobodou slova, což je nyní velmi ožehavé téma.
Někteří demokratičtí politici a umělci Trumpa nyní odsuzují za malé úsilí a kontrolu odzbrojování obyvatel. Obviňují jej za to, že svou protiimigrační politikou podporuje rasismus. Později Trump vyzval americké zákonodárce, aby schválili zpřísnění legislativy pro nakupování zbraní jednotlivci. Kongresmanům doporučil, aby to spojili s imigrační reformou.