Životní prostředí je stále více v zájmu firem, které se na něm chtějí obohatit. Aktuálním tématem se stává tzv. uhlíková neutralita. Andrej Babiš volá po odborné debatě. Není podle něj jasné, jak donutit ostatní státy světa, aby následovaly Evropu. „Jak určitě víte, uhlíkovou neutralitu do roku 2050 jsem vůbec nepřipouštěl. Označil jsem ji za ekonomický nesmysl pro naši zemi a tu dohodu jsme proto logicky zablokovali. Jsem ale schopen se o ní i přesto bavit a neodmítat ji za každou cenu,“ uvedl premiér.
„Já o tom teď hodně přemýšlím, čtu a mluvím. Už měsíce. S odborníky, aktivisty, klimatology, protože záchrana přírody pro nás, a hlavně pro naše děti je pro mě priorita,“ doplnil s tím, že problémem je, že Evropa produkuje pouze 9 % celosvětových emisí. Navíc Evropa snížila za minulý rok emise CO2 o 20 milionů tun, zbytek světa je 51krát navýšil. Na 1020 milionů tun. „Evropa už párkrát zažila šílenství. Biopaliva, soláry, vždycky se rozjela plnou parou jedním směrem, a jak to dopadlo? U solárů všichni v Evropě zbankrotovali a všechno vyrábí Čína. To je jeden příklad,“ vyjmenovává Babiš. „A doufejme, že to samé se nestane s elektroauty. Mluví se o tom, že elektroauta jsou jediná spása, ale nedávno řekl nový šéf BMW, že je to prodělečný byznys,“ naznačil své obavy.
Evropský parlament přitom nařídil postupně od února 2014 až do března 2019 snižovat emise CO2 u nově vyrobených aut až o 80 %, znamená, že všechna auta se spalovacími motory vyrobená v roce 2030 by musela mít průměrnou spotřebu cca 2 litry na sto kilometrů, což pravděpodobně není reaálné, a proto jsou automobilky nucené vyrábět elektroauta, aby to naředily.
„Já nechci, aby celá Evropa zase narazila do zdi. A my s ní. Chci debatu. A měli by se zapojit všichni. V září na konferenci v New Yorku bychom měli najít způsob, jak donutit Čínu, Indii, Rusko, a USA, aby respektovali klimatickou dohodu z Paříže. Jinak Evropu převálcují v průmyslu, a může se stát, že ten bude mít tendenci se přestěhovat třeba do USA, kde už teď elektřina stojí 29 euro, zatímco v Evropě 55 až 60 euro za MWh, a planeta bude trpět dál úplně stejně. Možná hůř,“ domnívá se Andrej Babiš.
Už teď je podle něj jasné, že v roce 2050 chce ČR směřovat k 80 % uhlíkové neutralitě. Podle jeho vyjádření by stačilo jen zavřít dvě hnědouhelné elektrárny, které v Česku máme a snížila by se tím produkce CO2 jako kdyby u nás přestala jezdit celý rok všechna osobní auta.