Orgány činné v trestním řízení z celého světa se spojily proti balkánské organizované zločinecké síti, která byla podezřelá z rozsáhlého obchodování s kokainem z Jižní Ameriky do Evropy, a to pomocí soukromých letadel. Šetření bylo zahájeno a vedeno chorvatskou policií (Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala) a Úřadem zvláštních žalobců pro potírání korupce a organizovaného zločinu počátkem roku 2018. Podílely se na něm také orgány České republiky, Srbska a Slovinska. Během operace byly současně realizovány úkony trestního řízení represivních a justičních orgánů ze tří různých kontinentů - Asie, Evropy a Jižní Ameriky.
K chorvatské policii se připojila Národní protidrogová centrála SKPV z České republiky, kriminální policie ze Srbska, slovinská národní policie (Policija), francouzská policejní služba (Gendarmerie Nationale) Švýcarská federální policie, Federální policie z Belgie (Federale Politie / Police Fédérale) a Italský finanční sbor (Guardia di Finanza). V rámci Asie se zapojily celní orgány z Hongkongu, soudní policie z Macaa a malajská soudní policie a v Jižní Americe oddělení pro potírání nelegálních drog (DGRTID) z Uruguaye a Paraguayské SIU a SENAD SIU. Z nadnárodních agentur se zapojila americká DEA a její pobočky v Evropě, Asii a Jižní Americe, a evropský Europol a Frontex.
„Šetření ukázalo, že balkánští obchodníci s kokainem nepůsobili pouze v Evropě a Jižní Americe, ale také v Asii, zejména v Hongkongu a Macau, a to z důvodu snazší koordinace obchodu s mnohakilogramovými množstvími kokainu,“ uvedl vrchní komisař Petr Procházka. Obchodníci s drogami uskutečnili v letech 2018 až 2019 několik letů z Jižní Ameriky a Evropy.
Orgány činné v trestním řízení založily pracovní skupiny, aby odhalily a identifikovaly jednotlivé články tohoto obchodu s kokainem v Evropě, Asii a Jižní Americe. „Paralelní prověřování prováděná v rámci operace Familia ukázala, že organizovaná zločinecká síť má úzké vazby s mnoha zločineckými partnery a kontakty působícími v různých zemích EU a mimo EU,“ dodal Procházka. Především v Austrálii, Belgii, Kostarice, Chorvatsku, Česku, Francii, Hongkongu, Itálii, Macau, Malajsii, Paraguayi, Srbsku, Slovinsku a Uruguayi.
Spolupráce v reálném čase vedla k identifikaci trestné činnosti v Evropě, kde orgány z Chorvatska, Česka a Srbska podnikly první kroky k rozkrytí této sítě a zdrojů v Jižní Americe. Společná spolupráce všech složek měla za následek zabavení kokainu v květnu 2019 ve Švýcarsku.
Souběžně s aktivitami v Evropě a Jižní Americe, a díky vyšetřování srbských orgánů, byla v Asii identifikována další linie trestné činnosti této balkánské zločinecké organizované skupiny. Koordinace několika poboček DEA v Asii a Evropě vedla detektivy k identifikaci balkánské kriminální buňky, která operovala mimo Asii. Buňka získávala zásilky kokainu pašované po moři. Šetření vedlo k zadržení několika kilogramů kokainu hongkongskými celními orgány a macajskou soudní policií.
„V rámci trestního řízení vedeného Národní protidrogovou centrálou SKPV byla soustavně monitorována činnost dvou českých pilotů, kteří podle pokynů hlavního organizátora za účelem zastření skutečného účelu letů zajišťovali fiktivní pasažéry a následně soukromým letadlem prováděli přepravu kokainu z Jižní Ameriky do Evropy,“ sdělil Procházka. V květnu 2019 byly českou stranou ve formě Evropského vyšetřovacího příkazu požádány příslušné francouzské orgány o intenzivní monitorování podezřelých osob, neboť zjištěné skutečnosti nasvědčovaly tomu, že výše uvedeným způsobem má být z Uruguaye letecky pašováno velké množství kokainu. „Tato skutečnost se následně potvrdila a po té, co podezřelí překročili hranice z Francie do Švýcarska, došlo k jejich zadržení a záchytu 600 kg kokainu, který byl ukryt ve 21 cestovních zavazadlech,“ dodal Procházka. V České republice byl následně zadržen druhý z pilotů, přičemž v rámci provedených domovních prohlídek u něj bylo zadrženo v přepočtu téměř 1.000.000 Euro.
Celkem bylo při akci zabavena více než 1 tuna kokainu, z toho 600 kg ve Švýcarsku a 421 kg v Hongkongu. V Chorvatsku, Česku, Srbsku, Slovinsku a Švýcarsku byly zadrženy 2 miliony EUR v hotovosti a více než 1 milion EUR v luxusním zboží, jako jsou kvalitní hodinky a vozidla
„Výsledkem operace Familia bylo zdržení celkem 16 osob, z toho 11 v Evropě (Chorvatsku, České republice, Srbsku a Švýcarsku) a 5 v Hongkongu. Jeden z hlavních organizátorů trestné činnosti, byl zadržen ve Švýcarsku při koordinaci dovozu zásilky o hmotnosti 600 kg. Podezřelý má mezinárodní kriminální zázemí v Evropě i mimo ni. Další, poslední, z vysoce postavených členů organizované skupiny byl zatčen v Chorvatsku,“ uzavřel Procházka.