Do hospodaření státního rozpočtu výrazně promlouvají prostředky z fondů EU. „Zatímco loni v prvních pěti měsících pomáhaly spíše k lepšímu výsledku salda státního rozpočtu, letos jej stahují dolů,“ konstatoval Kovanda.
Česká republika totiž zrychluje čerpání evropských peněz, aby před koncem programového období v příštím roce stihla vyčerpat uspokojivou část sumy přidělené pro programové období let 2014 až 2020. S rychlejším čerpáním se pojí nutnost navyšování výdajů na spolufinancování. Po očištění o vliv evropských peněz je letošní květnový schodek praktický shodný jako očištěný schodek za prvních pět měsíců loňského roku.
„Daňové inkaso se zatím vyvíjí v zásadě v souladu s předpoklady při sestavování rozpočtu. Je ovšem patrný tlak citelného loňského plošného přidávání státním zaměstnancům a také tlak navyšování důchodů,“ dodal Kovanda.
Pokud však podle Kovandy nenastane výrazné zhoršení globální ekonomických podmínek, což nyní nelze zcela vyloučit, výsledek rozpočtu by měl být za celý letošní rok příznivější, než nač ukazuje květnový schodek. Výsledné saldo by se mělo pohybovat ve schodku od 30 do 40 miliard korun, a tedy „se vejde“ do rozpočtovaného schodku 40 miliard.