"To, co současná vláda předvádí, skutečně nemá v celém světě obdoby. Na jedné straně populisticky rozdává peníze, aby nalákala voliče, na druhé straně neví, čím díry, které sama způsobila, zaplnit. A tak přišla s precedentem, který povede k likvidaci legálních firem působících v loterním byznyse a dosud nevídanému rozmachu černého hazardu," řekl Petr Mikoška, člen představenstva SPELOS.
Zdanění výher je podle něj systémový nesmysl. "Vysoké zdanění loterních společností je zde přece i proto, aby hráči daně platit nemuseli. Již dnes jsou loterní společnosti odvodově zatíženy daleko více než jakékoliv jiné odvětví podnikání. Jedná se o hazardní daň, daň z příjmů, nemožnost odpočtu DPH a podobně. Jedná se tedy o vůbec nejvíce zdaněné odvětví u nás," podotkl Mikoška. Vláda již dříve stálými restrikcemi a změnami, které jsou, jak říká Mikoška, nedomyšlené a šité horkou jehlou, docílila toho, že do naší země doslova pozvala mafie a otevřela brány černému hazardu, zatímco řada legálních podnikatelů ukončila svou činnost nebo byla přinucena výrazně omezit své aktivity. To se projevilo také v mnohamiliardovém propadu ve státním rozpočtu.
"Proto teď ministerstvo financí chce tuto díru zalepit stůj co stůj a ANO vládu nenapadlo nic lepšího, než chtít tahat peníze teď už nejen z firem samotných, ale také z jejich klientů – výherců. Právě ty chce nově zatížit zdaněním výher. Jaká přijde další daň v tomto segmentu? Za sezení na židli? Nebo za dýchání vzduchu v provozovnách? Snaha vybrat co nejvíce peněz bude mít jediný efekt. Ministerstvo financí docílí ještě většího rozvoje černé zóny a enormního navýšení počtu černých heren, které se budou daleko lépe maskovat před odhalením Celní správou či policií. Lidé hrát nepřestanou a tam, kde je poptávka, bude vždy i nabídka," poznamenal Mikoška.
Už teď se nedaří státnímu aparátu likvidovat většinu těchto provozoven. Státu tím utíkají stovky milionů na daních každý měsíc. Přesto dál pokračuje v neuvážených a zcela absurdních krocích, které tuto situaci ještě zhorší, uvedl člen představenstva SPELOS.
Pokud chce stát k hazardu přistupovat takto, ať tento druh byznysu zakáže zcela, říká Mikoška. "Vždyť neustále dochází ke státním regulacím a zásahům. Každým rokem vstupují v platnost nová pravidla, nebo alespoň návrhy na změny. V takto nestabilním prostředí není možné podnikat. Jakékoliv plánování či investice jsou nemožné," doplnil Mikoška s tím, že pokud chce stát skutečně zrušit tento druh podnikání, neměl by se zbaběle schovávat za líbivá slova, ale měl by umět otevřeně sdělit svůj záměr a dotáhnout ho do konce. "Nejlépe však udělá, když hazard začne provozovat sám. V obou případech velice rychle zjistí, co svou neadekvátní a nesmyslnou regulací způsobil. Zvyšování daní, případně zavádění daní nových (a to v jakékoliv oblasti) rozhodně není správným krokem. Jak jsme uvedli již dříve, stát jednoduše zjistil, že přehnal regulaci loterií a v rozpočtu přišel o několik miliard korun, takže mu teď tyto peníze chybí. Proto by však spíše než likvidační, případně další zdanění, měla přijít úprava zákona o hazardu," uzavřel Mikoška.