Inspektoři především kontrolovali, jakým způsobem povinné osoby ověřují, od koho předmět vykoupili. V rámci této kontrolní akce ČOI provedla celkem 68 kontrol a ve 38 případech zjistila problém, z toho ve 32 případech šlo o porušení zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. „Výsledky kontrol provedených v roce 2018 potvrdily, že oproti roku 2017 došlo ke snížení počtu porušení tohoto zákona a to téměř o 10 %. Přesto však i v roce 2018 byly zjištěny nedostatky ve více než polovině kontrolovaných provozoven. ČOI bude i v letošním roce věnovat této problematice zvýšenou pozornost,“ řekl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
Naprosto tristní byla situace v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde byly problémy zjištěny ve všech kontrolovaných provozovnách. V Ústeckém a Libereckém kraji prověřili inspektoři 13 provozoven a nedostatky byly zjištěny u desítky z nich. Podobná situace byla i ve Středočeském kraji a v Praze, kde ze 16 kontrolovaných provozoven neprošlo 12 z nich. V Plzeňském a Karlovarském kraji byly problémy ve dvou provozovnách ze tří, v Jihomoravském a Zlínském v sedmi ze 13 a v Královéhradeckém a Pardubickém neprošly dvě provozovny ze čtyř. Naopak v naprostém pořádku byly provozovny v Jihočeském kraji a na Vysočině. Inspekce zde prověřila 14 prodejců a všichni prošli bez sebemenšího problému.
Prodejci porušili zejména zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ten ukládá obchodníkům identifikovat klienta v případě, kdy jde o nákup nebo přijetí kulturních památek, předmětů kulturní hodnoty, použitého zboží nebo nákup zboží bez dokladu o jeho nabytí ke zprostředkování jejich prodeje nebo přijímání věcí do zástavy. V některých případech pak obchodníci neposkytli lidem informaci o ceně výrobků, nevydali doklad o zaplacení či neposkytli onformace o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace. Za prohřešky uložili inspektoři celkem 31 pokut v hodnotě 62 000 Kč.