Zatímco v současnosti podnikatelé se zdanitelným příjmem nad 1 milion korun musí uplatňovat své výdaje dokládáním jejich skutečné výše, nově se limit pro možnost uplatnění paušálních výdajů zvýší na 2 miliony korun. Velikost uplatnitelných paušálů v rozmezí 80 % - 40 % dle jednotlivých profesí by měla zůstat nezměněná, jejich maximální limity se s ohledem na zvýšení paušálů zdvojnásobí. Jejich výše bude tedy následující:
80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; s limitem 1 600 000 Kč
60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; s limitem 1 200 000 Kč
30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; s limitem 600 000 Kč
40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s limitem 800 000 Kč
Zvýšením limitů výdajových paušálů se částečně rozšíří skupina podnikatelů, která bude moci tento nástroj uplatnit. „Vzhledem k tomu, že při příjmu nad 1 mil. Kč se ve většině případů podnikatel automaticky stává plátcem DPH a musí vést přehled všech svých výdajů i tak, hlavním benefit opatření nespatřujeme v úbytku administrativy, ale ve snížení daňového zatížení malých podnikatelů,“ vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Ministerstvo předpokládá, že podnikatelům zůstane díky tomuto opatření v peněženkách o 1,5 miliardy korun ročně více. „Výpadek bude plně kompenzován náběhem zbývající fáze elektronické evidence tržeb. Tato opatření spolu velmi úzce souvisí, protože nezbytným předpokladem pro snižování daňové zátěže je zajištění jejich spravedlivého a řádného výběru, což se nám úspěšně daří,“ dodala ministryně financí.