Ministerstvo zemědělství nejprve kalamitu způsobilo, dlouhodobě stav neřešilo a nyní panikaří. „Považuji za důležité, aby vláda vyhlásila nouzový stav. Kalamita je tak rozsáhlá, že bez zapojení ostatních resortů již není možné ji zvládnout. Domluvili jsme se na setkání se všemi zainteresovanými skupinami a budeme problém dál intenzivně řešit,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek. [bomba]
V rámci nouzového stavu by se zrychlily všechny procesy a spolupráce všech resortů. Ministr Milek bude například požadovat, aby Ministerstvo dopravy udělilo výjimky z tonáží, rozměrů a doby jízd kamionů, které odváží dříví z lesa. Je rovněž třeba, aby České dráhy a ČD Cargo navýšily kapacity vagonů pro dopravu dřeva na úkor jiných materiálů nebo odložilo plánované výluky, které by komplikovaly odvoz dřeva ke zpracování. Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle Milka mělo v řešení kalamity sehrát roli regulátora trhu se dřevem, Ministerstvo vnitra by mohlo v naléhavých případech operativně nasadit techniku hasičů pro zajištění těžebních a vyklízecích prací a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí pak zajistit zahraniční pracovníky na lesní práce. Aktuálně chybí v lesním resortu minimálně čtyři tisíce pracovníků, které nelze na domácím trhu práce sehnat. Zároveň je třeba vyřešit nedostatek míst, kde je možné vytěžené dřevo skladovat.
K řešení situace je důležité vyhlášení stavu nouze z důvodu přírodní katastrofy. To by umožnilo rychlejší postup v boji proti kůrovci v nejvíce postižených lokalitách, např. rychlejší nákup techniky nebo zajištění pozemků na dočasné skladování dřeva.
Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že „Bez přehánění můžeme říct, že je to největší kůrovcová kalamita od Marie Terezie,“ a doplnil, že „Někteří odborníci hovoří o tom, že v horizontu dvaceti až třiceti let nezbude jediný smrk pod 700 metrů. I podle méně krizových scénářů je zřejmé, že monokultury to neunesou.“ Ministr Brabec se tak shoduje s názorem odborníků a ekologických organizací v tom, kde je třeba hledat řešení problému. Na jednání dále uvedl: „Jestli něco může pomoci, tak právě změna struktury lesů, druhové skladby lesů. V řadě oblastí už nemá smysl ten smrk ani sázet, protože by tam ani nevzešel a není jistota, zda by se dožil nějakého věku.“ Výrokem „Dříve rozhodnutí odsouvali. Ta reálná situace ukázala, že ten trend musí být rychlejší,“ zakončil svou řeč.
„Ministerstvo zemědělství zpackalo schůzku, která mohla pomoci posunout řešení kalamity v českých lesích. Potřebné kroky ale nedělá ani v terénu. Dál se sází smrky do míst, kde jim hrozí hynutí," upozornil Jan Skalík z Hnutí DUHA.