Spojené státy americké byly jednou z prvních zemí, která informovala o rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty. Prezident Donald Trump nařídil odchod ze země šedesáti ruským diplomatům a uzavření ruského konzulátu v Seattlu. "Šedesát vyhoštěných Rusů podle amerických činitelů působí v USA jako špioni s diplomatickým krytím," cituje iDnes.cz. [bomba]
"Mluvčí Kremlu označil rozhodnutí západních států označil za chybu a řekl, že prezident Vladimir Putin už připravuje náležitou reakci, která bude vycházet z principu reciprocity," uvádí iDnes.cz. Ruský poslanec Vladimir Džabarov ze zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory parlamentu) v Moskvě prohlásil, že země Evropské unie a Ukrajina už brzy dostanou „dárek na oplátku“. Jeho kolega Konstantin Kosačov označil jednání zemí EU za podlé.
Ruské velvyslanectví ve Washingtonu oznámilo, že Moskva zareaguje na uzavření svého konzulátu v americkém Seattlu uzavřením amerického konzulárního úřadu v Rusku. Vložilo přitom do záležitosti trochu oživení, když na twitteru uspořádalo anketu, zda by mělo jít o úřad ve Vladivostoku, Jekatěrinburgu nebo Petrohradu. „Americká administrativa nařídila uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Jaký generální konzulát USA byste uzavřeli v Rusku, kdyby bylo na vás, abyste rozhodli?“ uvedlo velvyslanectví na svém twitteru.
Německo opustí celkem čtyři ruští diplomati pracující ve zpravodajských službách. Polsko vypoví kvůli aféře Skripal čtyři ruské diplomaty. Také Francie vypoví kvůli otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii čtyři ruské diplomaty. Litva ohlásila vypovězení tří diplomatů a Lotyšssko jednoho diplomata. Estonsko oznámilo vyhoštění ruského vojenského přidělence. Ukrajina vypoví ze země třináct ruských diplomatů. Následovala koordinovaná akce 14 zemí Evropské unie, Spojených států, Kanady a Ukrajiny. Připojila se i Česká republika.