Za celý loňský rok stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta. Růst mezd v Česku je nyní nejrychlejší od roku 2008, podle analytiků je dán napjatou situací na trhu práce, firmy se přetahují o pracovníky, kterých je nedostatek. [bomba]
„Je třeba si uvědomit, že naše mzdy rostou reálně kolem pěti procent, v této chvíli je to ještě zdravý růst, ale nebude to trvat dlouho,“ uvedl v České televizi guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Odboráři však volají po dalším růstu, a to i minimální mzdy. Od příštího roku požadují její zvýšení o 1500 korun na 13 700 korun.
Podle bývalého ministra financí a zmocněnce ministerstva školství pro vzdělávání v oblasti nových technologií Ivana Pilného by se však měli odboráři spíše zajímat o to, aby lidé měli udržitelnou práci a byli vzdělaní. „Odboráři by se také měli starat o to, aby lidé měli penzi, protože prostředky států na to nestačí, a požadovat, aby se do toho více zapojili zaměstnavatelé. A ne vyvíjet pouze populistické tlaky na zvyšování mezd,“ dodává.
Mezi největší překážky, které blokují růst potenciálu, patří podle guvernéra to, že podnikům chybí odpovídající pracovní síla, aby mohly přijmout další pracovní zakázky, které mají sjednané. „Dlouhodoběji je potenciál spojen s infrastrukturou, její kvalitou, dostupností, institucemi obecně, což je známý problém Česka. A pak jde i o vzdělávání a jeho kvalitu. Obecně se dá tak říci, že růst brzdí především kvalita hospodářské politiky,“ cituje web ČT24 Rusnoka.
Podle Pilného je ale podstatná udržitelnost. Česká ekonomika nemá podle něho jen krátkodobé problémy, které se mohou projevit přehříváním, a není to jenom to, že chybí pracovní místa. Ta musí být především udržitelná, míní. „Řada lidí o práci přijde nebo přichází už teď, protože je připravujeme na profese, které vlastně už neexistují nebo nebudou existovat,“ říká.
Současná situace je pak taková, že úbytek pracovní síly odcházející do penzí není schopna vyřešit přicházející nová. „To se to neobejde krátkodobě a střednědobě bez zvýšeného importu pracovní síly,“ souhlasí Rusnok. A poroste také tlak na větší automatizaci a robotizaci podniků.
Dalším dlouhodobým problémem je podle Pilného malá diverzifikace. Česko je podle něho až příliš závislé na EU, především na Německu. „Což je velký problém, protože pokud se tam dostanou do problému, tak my s tím nic neuděláme,“ vysvětluje.