Podle nejnovějších dat je stav ovzduší v České republice velmi špatný. "Ministerstvo životního prostředí situaci dlouhodobě podceňuje a v důsledku jeho liknavosti dýcháme špatný vzduch,” uvádí Dana Balcarová, která přišla s pozměňovacím návrhem, který by zamezil udělování výjimek z limitů pro znečištění ovzduší velkým uhelným elektrárnám. Druhý pozměňovací návrh dává obcím pravomoc zakázat spalování nekvalitního hnědého uhlí v malých kotlích. [bomba]
„Pro běžného občana výjimky neexistují, ale jakmile jde o velký průmysl, kde se točí velké peníze, nic není problém. Přitom jsou české limity nastaveny velmi mírně a v některých parametrech jsou benevolentnější než v Číně. Výjimky z limitů odnášíme na svém zdraví všichni,” dodává Balcarová.
Ukončení výjimek pro limity znečištění by dopadlo na 11 největších uhelných elektráren. Ty by se musely modernizovat a snížit znečištění. Anebo svůj provoz po roce 2021 omezit či úplně ukončit. To je v souladu s platnou státní energetickou koncepcí, která plánuje snižování výroby elektřiny z uhlí. Podle statistik je zmíněných 11 zdrojů znečištění zodpovědných za 12 293 ztracených let života ročně. Zákaz výjimek by přitom neměl vliv na cenu tepla ani elektřiny, protože se nedotkne tepláren.
Návrhy našly podporu mezi starosty malých obcí, obyvateli dotčených regionů a nakonec i mezi dalšími členy Výboru pro životní prostředí. Poslankyně Markéta Pekarová z TOP 09 oceňuje velký přínos navržené úpravy a chystá se ji také podpořit: „Ochrana životního prostředí, včetně ovzduší a zlepšení jeho kvality, je pro TOP 09 prioritou. Výjimky ze zákonných limitů znečištění ovzduší chceme zrušit, aby se lidem lépe dýchalo. V zákoně se jedná o drobnou změnu, ale dopad na kvalitu ovzduší je velký.” Za větší pravomoci starostů se postavil i poslanec KDU-ČSL Jan Čižinský: „Starostové mají dostat pravomoc zlepšit vzduch ve své obci.”
Hnutí DUHA a Greenpeace vítají návrh skupiny poslanců a poslankyň Výboru pro životní prostředí z Pirátské strany, TOP09 a KDU-ČSL, aby aktuální novela zákona o ochraně ovzduší zamezila velkým uhelným elektrárnám získat výjimku z nových evropských limitů pro znečištění ovzduší. Za stejně rozumný považují i návrh, aby obce mohly na svém území zakázat spalování hnědého uhlí v domovních kotlích a kamnech (zdrojích pod 300 kW). Takové právo mají obce v Polsku a využilo toho například město Krakov. Podle Světové zdravotnické organizace je znečištění ovzduší „největším environmentálním zdravotním rizikem”. Organizace odhaduje, že je odpovědné za jedno z osmi všech úmrtí na celém světě.
Česká republika je sedmý největší vývozce elektřiny na světě, a proto uzavřené uhelné elektrárny nebudou chybět. "Dosavadní praxe, kdy mocné elektrárenské firmy dál bohatnou na úkor lidského zdraví i přírody, musí skončit," zdůrazňují ekologové.
“Šest milionů lidí v naší zemi dusí špinavé ovzduší. Představa, že v této situaci dostanou uhelné elektrárny výjimku z limitů, které jsou samy o sobě slabší, než jaké platí pro čínské elektrárny, je prostě absurdní. Ale bohužel žijeme v zemi, kde si elektrárenské společnosti už vylobovaly spoustu absurdních výjimek a výhod. Proto je iniciativa poslanců a poslankyň správná a doufám, že se připojí také ostatní. Stejně tak je správné dát právo obcím, které dusí pár uhelných kotlů či kamen, úplně zakázat spalování uhlí na svém území. V konkrétních případech může jít doslova o vysvobození," okomentoval situaci Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.