Výskyt dětské obezity se za posledních 20 let zpětinásobil. Současný stav dokonce překonal pesimistické předpovědi z osmdesátých let minulého století. "Nadváhou dnes v České republice trpí každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé. Jde o závažný psychosociální, a hlavně zdravotní problém, jehož příčina je jasná – špatná životospráva a návyky v rodině," uvádí v tiskové zprávě Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. [bomba]
Ve srovnání s generací svých rodičů tráví dnešní děti volný čas především u počítače nebo s mobilem v ruce. Nedostatečný pohyb spolu se špatným stravováním pak vede k tomu, že se nadváha a obezita stávají opravdu závažným problémem dneška. "V Česku trpí přibližně 154 tisíc dětí do 16 let obezitou, z toho 85 tisíc dětí komplexními metabolickými změnami a 34 tisíc extrémní obezitou," vyplývá ze statistiky.
V dítěti se zrcadlí zvyklosti celé rodiny – jak funguje, jak se stravuje a jak je aktivní. Životospráva a návyky, které v dané rodině panují, tak mají zásadní vliv na výskyt nadváhy či obezity dítěte. „Je těžké měnit ustálené zvyky rodiny, nicméně bez zásahu do jídelníčku a pravidelného pohybu se nadváhu zredukovat nepodaří," upozornila Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
U obezity je prevence mnohokrát účinnější než léčba. Prvním předpokladem je včasné zjištění sklonu k nadváze. Pokud je v rodině jeden člen obézní, má dítě 50% pravděpodobnost, že bude také obézní. Pokud jsou obézní oba rodiče, šance se zvyšuje dokonce na 80 %.4 Obezita může souviset i s konkrétním věkem dítěte. Rizikovým obdobím, kdy může hmotnost u dítěte nepozorovaně narůst, je půlrok, dále 3. až 4. rok a následně 6. až 7. rok dítěte.