Přibývá chudých lidí. A hrstka bohatých je stále bohatší. Upozornila na to nezisková organizace Oxfam. „Miliardářský boom není známkou kvetoucího hospodářství, ale příznakem neúspěchu ekonomického systému," cituje server Novinky.cz ředitelku Oxfam Winnie Byanyimaovou. Její poznatky odhalují, že „naše ekonomiky odměňují spíše bohatství než tvrdou práci miliónů lidí". 42 nejbohatších lidí světa vlastní stejné bohatství jako celá chudší polovina světa dohromady. „Vykořisťují lidi, kteří vyrábějí naše oblečení, montují naše mobily a pěstují potraviny, které jíme. Zajišťuje to stálou nabídku levných produktů, ale i tučné zisky firem a jejich bohatých investorů," burcovala ředitelka. [bomba]
Hrstka nejbohatších dál bohatne, zatímco milióny lidí uvázly vinou nízkých platů v chudobě. Podle zprávy 3,7 miliardy lidí, tedy polovina lidí na Zemi, nezískaly z loňského světového růstu vůbec nic, zatímco jedno procento největších boháčů si strčilo do kapsy 82 procent loňských výsledků. Byanyimaová kritizovala vyhýbání se placení daní a daňové úniky jako hlavní příčinu globálních nerovností a vyzývala vedoucí představitele, aby omezili daňové ráje a vynakládali peníze na vzdělávání, zdravotní péči a pracovní místa pro mladé lidi.
"Nejvíce postiženy celosvětovou nerovností jsou pracující ženy, neboť stále vydělávají méně než muži a zpravidla mají hůře placenou a nejistou práci," uvedl Oxfam. I když čísla nejsou zcela spolehlivá, podle ekonomů nelze zpochybnit fakt o obrovské nerovnosti, na kterou Oxfam upozorňuje.