Nadprůměrné hodnocení Češi získali zejména kvůli vysoké úrovni odborných a technických dovedností. Zlepšit by se měli zejména v oblasti přijímání talentovaných pracovníků ze zahraničí, ve vyšší toleranci menšin či zefektivnění vzájemné spolupráce mezi firmami. [bomba]
V regionu střední a východní Evropy je Česká republika první. Světové prvenství patří Švýcarsku, následují Singapur, USA, Norsko, Švédsko a Finsko. Vyplývá to z globální studie společnosti Adecco, která hodnotila 119 zemí světa na základě jejich schopnosti přitahovat, rozvíjet a udržet talentované pracovníky. Pro vítězné země je charakteristický výborný vzdělávací systém a efektivní politika zaměstnanosti.
V rámci jednotlivých kategorií dopadla ČR nejlépe ve schopnosti udržet talentované pracovníky, kde obsadila 17. příčku. „Hlavním důvodem je vysoké skóre v bezpečnosti, vysoká úroveň sociálního a důchodového zabezpečení a v neposlední řadě výborné životní, zdravotní a hygienické podmínky,“ cituje ředitele společnosti Adecco ČR Ondřeje Wysoglada web Blesk.cz.
Průzkum hodnotil také pracovní atraktivitu 90 vybraných světových měst. Praha se umístila na 25. příčce a předstihla tak metropole jako New York, Berlín, Barcelona, Singapur nebo Řím. „Praha je z důvodu strategického umístění ve středu Evropy a velmi dobré dopravní dostupnosti dlouhodobě zajímavá pro zahraniční společnosti. Zároveň nabízí kvalitní podmínky pro život,“ uvedl Wysoglad. Vedle Prahy bylo do průzkumu zahrnuto i Brno, které se umístilo na 51. pozici.
V budoucnosti bude podle odborníků běžné, že budou mít lidé více zaměstnavatelů a že budou pracovat na vlastní živnost. „Lidé budou pracovat a žít v prostředí, ve kterém bude normální mít v průběhu života vysoký počet zaměstnavatelů, a dokonce i několik zaměstnavatelů současně. Nastupující generace tzv. mileniálů totiž požaduje vysokou pracovní flexibilitu. Nechtějí se vázat na jediného zaměstnavatele a preferují pracovat na více projektech u více společností,“ cituje Blesk.cz Wysoglada.