Teplý ráz počasí není již ničím neobvyklým. Zatímco před sto lety býval prosinec a leden o několik stupňů Celsia chladnější, v posledních letech začíná pořádná zima až v únoru. „Nejvyšší horské polohy mají sněhu ve srovnání s loňskem výrazně víc, naopak chybí v nižších polohách,“ porovnala meteoroložka České televize Alena Zárybnická. V těchto dnech by přitom ve vyšších poohách mělo napadnout i 20 cm nového sněhu. [bomba]
Vzhledem ke zkracování zim se rizikové období, kdy hrozí poškození probouzející se přírody přízemním mrazem, posouvá z květnových dnů ledových mužů už do dubna. Pro přírodu je tak teplá zima vždy škodlivá. Navíc se opět očekává letní boj se suchem. „Tím, že by se zásoby podzemních vod na Moravě nedoplnily, je téměř jisté, že by byl opět problém se suchem,“ řekl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder.
V budoucnu by měly být zimy stále teplejší a s menšími srážkami. "Zimní měsíce mají mít nejintenzivnější růst teplot ze všech sezon,“ potvrdil Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Řada ptáků, kteří v dřívějších dobách na území České republiky po dobu zimních měsíců nezůstávali, už neodlétají do Středomoří, ale začínají u nás zimovat.