Průměrná míra inflace v roce 2017 byla 2,5 %. „Je to nejvyšší hodnota za posledních pět let. Konkrétně ceny služeb vzrostly o 2,9 % a ceny zboží o 2,2 %. Vývoj inflace v loňském roce ovlivnil hlavně růst cen potravin, nájemného, pohonných hmot a stravovacích služeb,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. [bomba]
Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci opět ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny mouky vzrostly o 13,5 %, vajec o 54,3 %, jogurtů o 21,4 %, čerstvého másla o 28,7 %, ovoce o 10,8 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny čistého nájemného o 3,2 %, vodného o 1,2 %, stočného o 0,4 %, elektřiny o 0,3 %, tuhých paliv o 6,1 %.
Na meziroční snižování cenové hladiny působily v prosinci nižší ceny v oddíle odívání a obuv, kde byly nižší ceny oděvů o 2,3 %, a ceny v oddíle pošty a telekomunikace (pokles o 1,3 %). V oddíle bydlení se snížily ceny tepla a teplé vody o 2,2 % a ceny zemního plynu o 0,8 %.
V meziročním pohledu zmírňoval efekt zdražujícího stravování a pohonných hmot. Potraviny jako takové stále zdražují, některé, jako třeba vejce, poměrně výrazně. "Míra inflace se tak shora přibližuje inflačnímu cíli České národní banky a poměrně výrazně překonává průměr zemí Evropské unie," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Česká národní banka podle něj i tak na svém únorovém měnově-politickém zasedání přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. "Spotřebitelská inflace je sice v normě, ale některé jiné segmenty ekonomiky vykazují jasné známky přehřívání, zejména trh nemovitostní a trh práce," upřesnil Kovanda.