Asociace malých a středních podniků a živnostníků přinesla přehled důležitých změn pro podnikatele. Za nejpozitivnější živnostníci považují nový nárok na slevu na dítě a vyživovanou manželku i pro OSVČ uplatňující výdajový paušál. Příznivé je také zvýšení daňového zvýhodnění na děti. Konkrétně je to o 200 Kč měsíčně více na druhé dítě, tedy 2 400 korun ročně, a na třetí a každé další dítě o 300 Kč měsíčně více, což je o 3 600 Kč ročně více než v předcházejícím roce. Zvýšení daňového zvýhodnění tedy bude na druhé vyživované dítě 19 404 Kč, na třetí a každé další vyživované dítě 24 204 Kč. [bomba]
"Od příštího zdaňovacího období budou moct zaměstnanci předkládat a tedy podepisovat Prohlášení k dani i v elektronické formě. Bude pak na rozhodnutí podnikatelů, jakou formu prohlášení k dani u svých zaměstnanců zvolí, zda listinnou, či elektronickou," uvedl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.
Méně nadšení vyvolává plánovaná třetí fáze EET, ke které se od března zapojí podnikatelé provozující svobodná povolání, jako například lékaři, právníci, účetní, autoservisy a pneuservisy, dále doprava či zemědělství, výroba potravin či nápojů a další výrobní činnosti, pořádání sportovních a kulturních akcí. Od 1. června se jako poslední do evidence zapojí vybraná řemesla a činnosti spjaté s výrobou.
Podnikatelům, kteří mají hodně zaměstnanců, může finančně značně uškodit navýšení nemocenských dávek pro dlouhodobě nemocné pacienty. Všeobecně mají zaměstnavatelé stále více výdajů za své zaměstnance. Zvyšují se platby na zdravotní i sociální pojištní, zvyšují se minimální mzdy a zvyšují se i nároky pracujících. Proto se některé podniky snaží zaměstnávat co nejméně lidí.
"Od roku 2018 dochází k omezení maximální částky výdajů, které si bude moci uplatnit živnostník, který uplatňuje paušální výdaje. Pokud bude mít poplatník příjmy vyšší než milion korun, může paušální výdaje uplatnit také, ale pouze v částkách odpovídajících příjmům jeden milion korun, a tedy i odpovídajícím paušálům. Vůči předcházejícímu období se jedná o snížení výdajových paušálů na polovinu, tedy snížení maximální hranice příjmů pro jejich uplatnění ze dvou milionů na jeden milion korun," vysvětlil Karel Havlíček.