Navýšení pojistného za státní pojištěnce je jednou z novinek ve zdravotnictví. Dojde také ke zvýšení plateb a mezd ve zdravotnictví o 10 procent. [bomba]
Hlavním cílem novely zákona je také snížení spoluúčasti pojištěnců, kteří patří do sociálně zranitelných skupin obyvatelstva. „Zákon pomůže zvýšit dostupnost zdravotních služeb,“ řekl k novele ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Změny se týkají dětí do 18 let a osob od 65 let věku. U těchto věkových skupin dojde ke snížení limitu na takzvané započitatelné doplatky na částečně hrazené léčivé přípravky z 2 500 korun na 1 000 korun. U osob nad 70 let pak bude maximální roční limit započitatelných doplatků snížen na 500 korun. "Zdravotní pojišťovny tedy budou svým pojištěncům vracet více finančních prostředků, které pojištěnci vynaloží na doplatky za léky," vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví.
"Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazena zubní péče, která je pro pacienty bezpečnější, plně odpovídá předpisům Evropské unie a zároveň je ekonomicky výhodná," popsalo další změnu ministerstvo. Adaptace evropského nařízení o rtuti provedená zákonem č. 290/2017 Sb. také způsobí, že u dočasných zubů, u dětí do dne dosažení 15 let věku nad rozsah špičáků včetně a u těhotných a kojících žen nebude již jako výplň zubu hrazen nedózovaný amalgám, ale skloionomerní cement. V praxi to tedy znamená, že u zubařů již bude na plombování používán jen kvalitní materiál.