Chřipka patří také k vysoce nakažlivým virovým onemocněním. Vyskytuje se celosvětově a ročně zasáhne přibližně 10 až 15 procent populace. Typicky probíhá v epidemiích, ke kterým většinou dochází v chladném období roku. S chřipkou lidstvo bojuje po tisíciletí. [bomba]
Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, což vede k tomu, že ji lidé podceňují. Vzhledem k možným vážným důsledkům je však důležité nebrat její průběh na lehkou váhu. „Začátek chřipky je obvykle náhlý, projevuje se velmi vysokou horečkou, kterou navíc často doprovází zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů a v neposlední řadě i dráždivý, suchý kašel. Chřipka je na rozdíl od nachlazení také spojena s výraznou celkovou schváceností a vyčerpáním," popsal praktický lékař Michal Lazák. Zatímco při správné léčbě akutní obtíže a horečka většinou ustoupí během 3 až 5 dnů, další příznaky během 7 až 10 dnů, únava a slabost mohou přetrvávat dlouho poté, někdy i v řádu týdnů.
"Chřipku vyvolávají viry a na ně antibiotika nezabírají," podtrhnul lékař. V některých případech se nasazují antivirotika, ale i přesto zůstává základní terapií chřipky nadále symptomatická léčba. "V případě chřipky tedy léčíme především příznaky nemoci. Zmírňujeme bolesti a tlumíme horečku," doporučil. „Kromě podání léků proti bolesti a horečce je při léčbě chřipky důležitý fyzický i duševní klid. Rozhodně nechoďte do zaměstnání či školy, nesportujte, ani nevykonávejte žádné náročnější fyzické úkony. Dále je potřeba doplňovat dostatečné množství tekutin a odlehčit stravu,“ upozornil Michal Lazák.
Virus přežívá v prostředí několik dní (v závislosti na typu povrchu, teplotě a vlhkosti) a je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky apod.). Malé děti jsou největšími přenašeči chřipky. Nemocné děti pak snadno infikují zejména své vlastní rodiče či prarodiče. A u dospělých pak může mít chřipka daleko vážnější důsledky.
Chcete-li chřipce předcházet a snížit riziko nákazy, udělejte ve svém životě pár změn. „Důležitá je správná životospráva, dostatečný pobyt venku, otužování, saunování, dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (přírodní antivirotikum), čerstvé citrusy, kysané zelí, salát, špenát či brokolici. V době epidemie chřipky pak zvyšte svou hygienu, myjte si často ruce, nemněte si oči a obličej a často větrejte. Pokud to jde, omezte i návštěvy kin nebo divadel a nepobývejte v zakouřených místnostech,“ uvedl lékař.