Opětovné využívání odpadového tepla má příznivý vliv nejen na životní prostřední, ale také ekonomiku podniků. Rekuperační jednotky rostou jako houby po dešti nejen v USA, západní Evropě či Japonsku, ale také v Číně, Indii, Pákistánu a dalších rozvíjejících se zemích. Vypadá to tedy, že zatímco v minulosti byly rekuperační jednotky „nutným zlem“ pro získání evropských dotací, v budoucnosti se bude jednat o nezbytnost. Kdo bude chtít uspět, bude muset umět opakovaně využít své odpadové teplo.
Využít znamená buď opakovaně použít ve vlastním provozu a šetřit tak náklady za energie, případně prodat soukromému či veřejnému sektoru. Už dnes přitom vyhřívá odpadové teplo tisíce domácností ve Švýcarsku, Francii, Dánsku, Velké Británii, Švédsku či USA. Na druhou stranu, průmyslové firmy v Číně, Indii či Pákistánu používají odpadové teplo pro svůj vlastní provoz, čímž snižují provozní náklady a snaží se tak zůstat konkurenční v prostředí zvyšujících se mezd. Zároveň, pokud dnes ve vyspělých ekonomikách či Číně (tato země má ambici stát se světovým lídrem v oblasti čisté energie) vzniká nový projekt financovaný státními penězi, je důsledně posuzován dopad tohoto projektu na životní prostředí, resp. objem emise skleníkových plynů a energetická náročnost tohoto projektu.
Provozní náklady snižuje konkurence ve vyspělých i rozvíjejících se zemích
V České republice není trend přechodu na čistou energii tak dynamický. To však neznamená, že by tuzemské firmy mohly v této otázce zahálet. Právě naopak. Snižování provozních nákladů, ať už na Západě či Východě, čím dál více ohrožuje konkurenceschopnost firem z České republiky. Toto se navíc děje v situaci, kdy na domácím pracovním trhu roste tlak na růst mezd a posilující koruna gumuje část marží při vývozu. Rekuperace však není úkolem k řešení jen pro exportéry. Vždyť třeba v Německu už se k opětovnému využívání tepla uchylují i supermarkety, které si díky nižším nákladům na energie mohou dovolit držet nižší ceny. Podobně je tomu u rekreačních zařízení či administrativních budov.
Kdo chce zůstat konkurenceschopný i v následujících letech, měl by už dnes začít řešit možnosti opětovného využití tepla ve svém provozu.
Připraveno ve spolupráci s GT-ENERGY a Business-web.cz