Starostka německého města vyhodila muslimku hned v den jejího nástupu do práce poté, co si žena odmítla sundat šátek. 48 letá žena měla být zaměstnána v rámci projektu "Perspektivy pro uprchlíky", který byl spuštěn ve městě Luckenwalde. Smlouvu dostala na dobu šesti týdnů, ale její poměr skončil okamžitě.
Hned po nástupu jí bylo přikázáno, aby si sundala šátek z hlavy, což ale odmítla se slovy, že tak nemůže učinit v přítomnosti mužů. Starostka Elisabeth Herzog-von der Heide ženu z Palestiny propustila s tím, že nošení šátku porušuje náboženskou neutralitu radnice.
„Islámský šátek je prostředek vyjádření náboženského pohledu na svět," řekla starostka pro místní média. Dále přiznala, že se při výběru zaměstnanců měla nejdříve zeptat, zda bude žena ochotna pracovat bez šátku a slíbila, že příště tak učiní.
Propuštění muslimky vyvolalo v Německu vlnu kritiky. Sven Petka, německý poslanec za stranu CDU, se domnívá, že rozhodnutí starostky nemělo žádný právní základ. Podle něj ústavní soud už dávno rozhodl, že víra a osobní přesvědčení by nemělo být vnímáno jako problém.
Na druhou stranu, krajní pravicová strana Alternativa pro Německo AFD, tento čin podporuje. „Pokud není na radnicích povolen ani kříž, tak pak by nemělo být dovoleno ani zvláštní muslimské oblečení," řekl Thomas Jung, poslanec za stranu AFD. „Starostka si zaslouží úctu a ne kritiku za své rozhodnutí," dodal.