První uživatelkou hlasových technologií v České republice je tělesně handicapovaná Dita Horochovská. Nemůže hýbat nohama, ani rukama. Díky speciálnímu programu ale může sama ovládat počítač hlasem. [bomba]
„Narodila jsem se s těžkým postižením a lékaři mi dávali jen pár let života,“ prozradila nyní třicetiletá Dita. Do 15 let mohla hýbat alespoň rukama, pak se ale její zdravotní stav zhoršil. Nejen, že je upoutaná na vozík, ale bez pomoci druhé osoby se prakticky vůbec neobejde.
„Hlas je téměř to poslední, co mohu ovládat sama a díky němu i počítač,“ vysvětlila. Umožňuje jí to speciální program, který v roce 2004 vyvinul tým vědců na Technické univerzitě v Liberci. „Díky jejich práci nyní umím sama napsat e-mail, prohlížet internet a přes připojený telefon také psát SMS zprávy nebo volat,“ popsala.
Ohromena možnostmi moderního softwaru se rozhodla společně s Lukášem Srbou založit spolek Silou hlasu, který pořádá lekce výuky. „Software funguje na každém počítači, ale je náročné jej ovládat,“ vysvětlila Dita. Lidé, kteří kurzem projdou, dokáží na počítači surfovat po internetu, psát maily i hrát jednoduché hry.
Cesta rozhodně nebyla jednoduchá a na projekt musela Dita sehnat spoustu peněz. „Mimo jiné jsem oslovila také Michala Horáčka a on nás bez váhání podpořil,“ uvedla s tím, že za pomoc od spisovatele, textaře, producenta a antropologa Michala Horáčka je velmi vděčná.
„Mám velkou radost, že mohu pomáhat, protože zatím pořád pomáhali ostatní lidé mně a teď mohu pomáhat i já,“ doplnila.
Spolek Silou hlasu přitom pomáhá všem zájemcům. „Celý život jsem se snažil sportovat a žít aktivně, pak jsem si zlomil šestý a sedmý krční obratel a skončil jsem na vozíku,“ popsal Milan Roubal s tím, že i přesto se stále snaží žít co nejlépe i dál. A právě sponzorské dary mu to alespoň trochu umožňují.