Asi cítíte, že zimní slunce hřeje méně a sluneční svit si spíš užíváme, než že bychom se před ním potřebovali schovávat. „Nenechte se ale zmýlit, své trendy sluneční brýle, které jste si v létě zakoupili, byste v zimě odkládat neměli," říká profesionální optička z Chomutova Jana Slavíková s tím, že nepoužívání tmavých brýlí za prudkého slunečního svitu v zimě může poškodit zrak!
I když zimní slunce není na první pocit tak žhavé a intenzivní, může naše oči významně poškodit a my bychom je před ním měli chránit. Zimní slunce se na obloze nachází níže a svítí z jiného úhlu než letní. To znamená, že pokud za zimních slunečných dnů trávíme více času venku, dostane se do našich očí ve skutečnosti ještě více slunečních paprsků než v létě.
Ochranné sluneční brýle jsou nutné zvláště tehdy, když je okolní krajina pokrytá sněhem. Bílý sníh totiž sluneční světlo velmi účinně odráží a až 85 procent UV záření ze slunečních paprsků se odrazí zpět směrem vzhůru. Tato vlastnost sněhu je nebezpečná také pro lyžaře, protože při rychlém sjezdu obtížněji rozeznávají sklon kopce a případné nerovnosti. [bomba]
Lékaři upozorňují, že UV záření, které je obsažené ve slunečních paprscích, zvyšuje riziko některých očních onemocnění, jako jsou například šedý zákal nebo makulární degenerace. Z krátkodobého hlediska však může intenzivní sluneční svit, který se navíc odráží od sněhu nebo vodní hladiny, způsobit velmi bolestivé podráždění očí. V podstatě se jedná o popáleniny oční rohovky, které jsou analogické popáleninám pokožky. Stav se také někdy nazývá „sněžná slepota“ a může trvat i týdny, než se popálené oči zahojí.
„Málokdo třeba ví, že citlivost očí ke slunečním paprskům způsobují i některé léky, jako jsou antibiotika, hormonální antikoncepce a podobně. Pokud člověk tyto léky užívá, sněžná slepota se u něj může objevit třikrát až desetkrát rychleji," varuje Jana Slavíková, která se partnerem věnují i benefiční složce pomoci. Podporují handicapované děti, děti z Klokánku či nadané sportovce, kteří si zkrátka nemohou dovolit dražší a kvalitnější brýle. „Bereme to jako samozřejmost. Samozřejmě pečlivě zvažujeme to, s kým se do takového partnerství pustíme, ale už dnes víme, kde to opravdu dává smysl," podotkli majitelé.
„V naší optice, která teď navíc prošla i zásadní renovací, je v nabídce jak velké množství klasických obrouček a skel, tak i těch slunečných, nebo umíme do klasických dát tmavá skla. Pak jsou brýle na sport, hlavně v zime na lyžování. Jde také o bezpečnost očí při nějaké nehodě. A vždy je dobré strávit v optice delší dobu než kratší, vše si vyzkoušet, nechat si vysvětlit a pokud má někdo pochybnosti o svém zraku, rádi mi jej i změříme," dodala Jana Slavíková.
U slunečních brýlí platí stejné pravidlo jako u kabelek či bot – nebojte se připlatit. Investujte do klasiky, až třeba po retro tvary.