Zubní implantáty jsou moderní metodou jak obnovit chrup. Jsou to umělé náhrady chybějících zubů. Jsou upevněné přímo v čelisti, takže se vám nemůže stát jako v případě nasazovací umělé zubní protézy, že by vám při mluvení či jídle mohly vypadnout z úst. Implantáty jsou vyrobeny z titanu ve tvaru šroubu či destičky.
Jak takový implantát vypadá a k čemu slouží
Zubní implantáty jsou umělé náhrady zubů, které jsou upevněny přímo v zubní kosti. Skládají se ze dvou částí – vnitřní kotvící (šroub nebo destička) a vnější (můstek nebo korunka). Zubní implantáty slouží jako náhrada za snímatelnou protézu, díky čemuž se vyhnete bolestivému obrušování zdravých zubů. Chrup je možné pomocí implantátů obnovit i tehdy, pokud v čelistech žádné zuby nezůstaly. [bomba]
Kdy je implantát vhodný?
Dentální implantáty jsou vhodné v případech, kdy jsou splněny všeobecné zdravotní a anatomické předpoklady, například ukončen kostní růst. Věkové ohraničení neexistuje, lze tedy v jakémkoliv věku zaplnit menší či větší mezery mezi zuby.
Implantáty se dobře uplatní u mladších i starších pacientů. Ve všech případech by však ošetřující lékař před předpokládanou implantací měl provést podrobné vyšetření a zjistit kvalitu kosti.
Pro koho jsou vhodné a pro koho ne
Zubní implantáty mohou být zavedeny pouze osobám, které mají zdravou zubní kost,zdravé zuby a dásně. Před zákrokem každý pacient podstoupí pečlivé vyšetření. Pokud je to nutné, je nasazena předoperační léčba (léčba zánětu dásní, dásní po vytržení zubu, přecitlivělých zubů).
Minimální věk pro aplikaci umělých zubů je patnáct let u dívek a šestnáct let u chlapců. Maximální věková hranice zde není.
Nevhodnými kandidáty na zavedení implantátů jsou osoby trpící cukrovou či jinou závažnou chorobou, osoby podstupující ozařování, silní kuřáci a lidé nedodržující správnou dentální hygienu.