Mnohé chytré knihy hlásají, že těhotenství je nekrásnějším obdobím v životě ženy. Jaksi už ale zapomínají na to, že vedle hezkých pocitů s sebou oněch devět měsíců přináší také pořádnou dávku všemožných problémů.
Počůrávání se
Mezi nejtrapnější těhotenské problémy patří mokré skvrny na spodním prádle, které se objeví v jakékoli situaci – ať už se od srdce zasmějete, kýchnete si nebo si popoběhnete, aby vám na semaforech neutekla zelená. Tohle těhotenské počůrávání se je způsobeno zvětšující se dělohou, která tlačí na močový měchýř. [bomba]
Chlupy všude, kam se podíváš
Jestliže nemáte po ruce osobní služku nebo ochotného manžela, pak na holení nohou či jiných partií těla v posledních 3 - 4 měsících zapomeňte. Přes stále se zvětšující bříško si neuvidíte ani na špičky nohou, natož pak do klína!
Zvracení za jakékoli situace
Nevolnost a následné zvracení bezpochyby patří mezi těhotenské problémy, které sice k tomuto období neodmyslitelně patří, ale i tak je ženy považují za maximálně trapné. Nikdy totiž nevědí, zda se jim nebude chtít zvracet v přeplněném autobuse, ve frontě u pokladny či v čekárně u gynekologa.
Neposlušné hormony
Nezáleží na tom, jestli jste před těhotenstvím platila za drsnou ženu. Jakmile otěhotníte, vaše hormony, které si ve vašem těle budou dělat, co chtějí, si s vámi dokonale pohrají. Tehdy vás rozbrečí i hloupá reklama na dětské plínky.
Zácpa
Když už jsou na paškále trapné těhotenské problémy, pak musíme zmínit zácpu. Těhotné ženy vědí, jak nepříjemná je situace, kdy jdou na záchod a potřebují tlačit. V takové chvíli je pro ně tento byť kdykoli jindy snadný úkol srovnatelný s porodem.
Nadýmání
Má dvě příčiny hormonální a mechanickou. V těhotenství totiž dochází ke zpomalení trávících procesů vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu. Druhým důvodem je, že stále se zvětšující děloha utlačuje střeva. Pokud máte v této oblasti problémy je potřeba nastolit úpravu stravovacích návyků, které spočívá ve správném složení potravin a pomalé konzumaci jídla. Napomoci může i pravidelný pohyb. Pokud jsou problémy dlouhodobé, vážnějšího charakteru apod., určitě vyhledejte odbornou pomoc. S největší pravděpodobností vám bude doporučen registrovaný, účinný a bezpečný lék.
Křečové žíly
Vlivem hormonu progesteronu se mění napětí žilní stěny a zvětšující se děloha tlačí na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolních končetin. Krev se hromadí v nohou, podkožní žíly se rozšiřují, a vznikají tak křečové žíly – varixy. Objevují se spíše v pozdějších stadiích těhotenství, máte-li nadváhu nebo máte-li křečové žíly v rodinné anamnéze. Potíže se zhoršují, jestliže dlouho stojíte nebo sedíte-li se zkříženýma nohama. Odpočívat byste měly s nohama ve vyvýšené poloze a šetrná masáž vám rozhodně udělá dobře. Vhodné je nosit těhotenské punčocháče, které nohy zpevňují.
Hemoroidy
Jde o obdobu křečových žil. Je to rozšíření žilní pleteně okolo řitního otvoru. Příčinou jsou opět změny napětí cévní stěny a tlak na dolní dutou žílu zvětšenou dělohou.