Přísně vychovávaný prvorozený, prostřední, který má konkurenci z obou stran, nebo nejmladší, všemi rozmazlovaný benjamínek: jak dítě ovlivní pořadí, ve kterém se narodilo?
Řeč je o tzv. sourozenecké konstelaci. Podle této teorie, kterou se začal intenzivně zabývat slavný psycholog Alfred Adler, je váš život zásadně ovlivňován právě vaším postavením v rodině. [bomba]
Podle pořadí v rodině se rozlišují tři základní skupiny:
Prvorození (jedináčci) - Prvorození a jedináčci mívají sklon k perfekcionismu, jsou svědomití, spolehliví, systematičtí, kritičtí, vážní se smyslem pro odpovědnost. Některé vlastnosti prvorozených se u jedináčků násobí. Rodiče mívají na tyto děti až příliš vysoké nároky, vnímají je jako nástroje pro uspokojení svých nenaplněných ambic.
Prostřední (druhorození) - Prostřední děti, tedy ty, které se narodily příliš pozdě na to, aby byly nejstarší, a současně příliš brzy, aby byly benjamínky, jsou zdatnými vyjednavači a diplomaty. Vzhledem k tomu, že mnohdy vystupují jako prostředník mezi nejmladším a nejstarším sourozencem, snaží se vyhýbat konfliktům, naopak aktivně vyhledávají kompromisy, jsou nezávislí, mezi vrstevníky oblíbení. Tyto děti mají v rodinném albu nejméně fotek.
Benjamínci - Okouzlující a všemi zbožňované dítě. Tací jsou nejčastěji benjamínci. Svého postavení umí náležitě využít při řešení problémů. Často svádí vinu na druhé, intrikují. Snaží se upoutat pozornost za každou cenu. Protože umí zaujmout na první pohled, vynikají v obchodních profesích. Uplatní se dobře v kreativních profesích, rádi a zdatně komunikují s lidmi.
Sourozenecká rivalita a promíchání pořadí
Zásadní proměnnou sourozenecké konstelace je věkový odstup mezi jednotlivými dětmi. Za ideální je považován odstup tříletý. Obecně se však uvádí, že odstup v rozmezí od osmnácti měsíců do pěti let je přijatelný. Věkový rozdíl větší než šest let způsobuje, že mladší, respektive nejmladší z dětí vyrůstá jako jedináček. Mezi dětmi s menším věkovým rozestupem se často vytváří sourozenecká rivalita.
Rodiče by však neměli zapomínat na to, že každé z jejich dětí touží být jedinečné, touží se odlišovat od svých sourozenců. Psychologové proto radí nesrovnávat! Respektujte své děti takové, jaké jsou. Často je chvalte za to, co umí, co jim jde, nad drobnými neúspěchy v jiných oblastech přivřete oči.