Extrémní sporty se vyznačují aktivitou, která způsobuje vyplavování adrenalinu do krve. Pojí se s určitou dávkou nebezpečí a u většiny těchto sportů hrozí i při malé chybě velké zranění nebo dokonce smrt.
Zajímavé je, že adrenalinovým sportům se často věnují lidé, do kterých byste to neřekli. Žádní dobrodruhové a kaskadéři, prostě úplně normální jedinci. [bomba]
Při extrémních (adrenalinových) sportech hrozí vážné zranění nebo smrt i při drobném pochybení. Sportovci soupeří nejen s konkurencí, ale především se potýkají s rozmanitým a nestálým přírodním prostředím – větrem, vodou, sněhem či vzduchem.
Jejich adrenalinový zážitek podmiňují biochemické procesy v těle, hlavními hráči jsou při tom přenašeči nervových vzruchů – neurotransmitery. Před extrémním výkonem dřeň nadledvinek vylučuje hormon noradrenalin složený zejména z adrenalinu a dopaminu. Funkcí noradrenalinu je umožnit krátkodobě organismu zvýšenou aktivitu. Dopamin navozuje příjemné vjemy v mozku a motivuje k výkonu. Oba hormony tudíž jako by se domluvily a křičely: „Jdi do toho – bude to super. Musíš!“ Když sjedete na surfu nejnebezpečnější vlnu světa Teahupoo, překonáte sami sebe a do těla se vám vyplaví „hormon štěstí“ endorfin a serotonin, díky kterým pocítíte euforii a uvolnění. Jedinečná souhra účinků látek a propastný rozdíl mezi jejich působením jsou podstatou krajního prožitku i možné fyzické závislosti, jež vede k potřebě neustále zvyšovat dávky endorfinu skrz stále krajnější úkony.
Vyšší sebevědomí
Chcete-li v životě uspět, nestačí si nastudovat skripta knih nebo mít tituly ze dvou škol. Důležitější, jak vědět "všechno", je věřit ve své schopnosti a být ochoten učit se. Několik výzkumů ukázalo, že lidé, kteří mají rádi adrenalinové sporty, jsou asertivnější a méně se bojí rizika. Sebevědomí a otevřenost k novému jsou propojené nádoby. Překonání limitů Představte si, že stojíte na mostě připoutáni těžkou technikou a víte, že po odečtení pěti sekund vás shodí dolů. Tam dole je pouze obrovská plocha řeky. Pokud máte strach z výšek, tento obrázek ve vás pravděpodobně vyvolává děsivé pocity. Jen abyste z něj co nejdříve odešli a vrátili se zpět do svého bezpečí. Ať už skočíte bungeejumping, nebo si zasurfujete, posunete si své hranice. Studie, jejímž spoluautorem je psycholog Eric Bymer, dokázala, že překonání velkého stresu a strachu vás může psychicky posílit. Pokud uděláte to, čeho se neuvěřitelně bojíte, dokážete si, že na to máte. Naopak fyzické zneužívání může mít destruktivní dopad na mentální zdraví člověka.
Spálené kalorie a ohybné tělo
Věděli jste, že hodina skateboardingu vám spálí 500 kalorií? Adrenalinové sporty vás kromě toho také naučí udržovat rovnováhu, udělají vaše tělo flexibilním a budete mít více výdrže. Nesmíme zapomínat na to, že neexistuje recept, který by určil, že máte dělat ten nebo tamten sport, abyste byli asertivnější a méně náchylní ke stresu. Nemusíte skákat z budovy nebo surfovat v bouřlivých vlnách Mavericks, abyste zakusili euforii z překonání sama sebe. Australský výzkum říká, že pokud se bojíte skončit práci nebo začít nový byznys, tak adrenalinové sporty jsou přesně tím, co byste si měli zkusit. Jako psycholog Brymer upozorňuje: "Jen buďte zodpovědní a ujistěte se, že jste fyzicky a psychicky připraveni."