V našich životech přibývá dálkových letů a s nimi přichází i takzvaná pásmová nemoc. Rozhozený spánek, nechutenství a chaos v našem denním režimu. Přinášíme tipy, jak se s jet lagem co nejsnáze vypořádat.
Pásmová nemoc neboli jet lag je relativně novou nemocí, protože se objevuje při překročení několika časových pásem v krátkém časovém úseku. Laicky řečeno si při ní úplně "rozhodíte" denní rytmus svého těla. Ještě před několika desítkami let se žádnou pásmovou nemocí lidé zabývat nemuseli, protože nebyli technicky schopni překročit časová pásma rychleji, než je pohyb Země. [bomba]
Alfou a omegou pásmové nemoci je takzvaný cirkadiánní rytmus, který je jedním z biorytmů. Trvá průměrně dvacet čtyři hodin (nicméně může oscilovat mezi dvaceti a osmadvaceti hodinami) a jsou v něm obsaženy takové tělesné funkce, jako jsou například pravidelné změny tělesné teploty, sekrece hormonů, krevního tlaku a především střídáníspánkua bdění. Denní rytmus je závislý na množství denního světla, protože s jeho poklesem například stoupá sekrece melatoninu, spánkového hormonu, který zodpovídá za pocit ospalosti a umožňuje nám usnout.
Melatonin
Pokud před sebou máte dlouhý dálkový let, zkuste dva až tři dny před odletem užívat melatonin. Škoda, že v České republice není k sehnání, bez problémů ho však lze bez předpisu koupit v okolních zemích, např. na Slovensku. Autorka článku si ho přivezla právě odsud a už párkrát jí přicestovánídobře posloužil. Nabízejí ho v různé gramáži, postačí klidně i ta nejnižší dávka 0,5 mg.
Jednu tabletu si vezměte asi půl hodiny až hodinu před plánovaným spánkem.
Zázvor
Jednoduchým receptem na jet lag je také zázvorový čaj. Zatímco ještě před několika lety to pro mnohé byla novinka, dnes tento nápoj nabízejí i mnohé čajovny a kavárny.
Nastrouhejte si plnou lžičku čerstvého zázvoru.
Zalijte vroucí vodou.
Nechte louhovat cca 5 minut.
Pokud je na vás chuť příliš ostrá, můžete přidat lžičku medu a trochu citronové šťávy.
Ideální je dát si zázvorový čaj na začátku cesty, třeba hodinu před odletem, což samozřejmě nebývá vždy možné. Tak aspoň než se vydáte na letiště. Každopádně si můžete vzít s sebou na palubu kousek čerstvého zázvoru a žvýkat ho, pokud zvládnete jeho trochu štiplavou chuť. Pokud je to na vás moc, zkuste zázvor kandovaný.
Na palubě letadla
1. Zkuste usnout, co nejdříve to bude možné. Na sobě je dobré mít pohodlné, volné oblečení, dejte si oční masku naspanía nejlépe také špunty do uší.
2. Neberte si prášky na spaní, po příletu by vám zbytečně narušily vaše spánkové návyky.
3. Nepijte alkohol ani kafe, přispívají k dehydrataci, která pak ještě umocní následky jet lagu. Pijte jen vodu.
Po příletu nebo příjezdu do cíle
1. Ať letíte na východ, nebo na západ, vydržte být vzhůru podle toho, kdy nastává noc v dané destinaci.
2. Procházejte se naslunci. Když už si nutně musíte zdřímnout, tak maximálně hodinu.
3. Pokud jste letěli na východ, berte si po tři noci před spaním melatonin. Pokud jste letěli na západ a první noc se probudíte příliš brzy, vezměte si malou dávku melatoninu.