K nebezpečnému chování dětí na silnicích patří jejich nepředvídatelnost spojená s rychlostí a zbrklostí. Děti častěji vbíhají do silnice, nebo jsou zahleděny do displeje mobilního telefonu. Kvůli jejich malé výšce je navíc řidiči snadno přehlédnou mezi zaparkovanými auty, keři, či za dopravním značením. „Bezpečné zásady pohybu ve vozovce by měli rodiče dětem vštěpovat už od předškolního věku. K těm nejdůležitějším poučkám patří nevstupovat na silnici mimo přechod. Na přechod by děti nikdy neměly vbíhat, ale naopak musí počkat, až jim řidiči dají přednost. Současně je ale potřeba, aby se v provozu stejně chovali i rodiče, kteří jsou dětem největším vzorem,“ říká Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh.
Podobně ostražití by ale měli být i řidiči. V místech, jako jsou školy, dětská hřiště, či hustě obydlená místa, by měli být ještě obezřetnější než obvykle. „Nejde přitom jen o vběhnutí na silnici mimo přechod. Například za dopravním značením na ostrůvku nemusí být dítě vůbec vidět a i při dodržení povolené rychlosti na něj řidič nemusí včas zareagovat. V rizikových místech proto doporučujeme zpomalit a zbystřit,“ dodává Hutta.
Zlepšit viditelnost umožňují různé reflexní prvky na oblečení, nebo školních taškách, kterými by rodiče měli svoje určitě vybavit. Rovněž pomáhá projít si s dětmi trasu, kterou budou obvykle chodit do školy a zpět a upozornit je na riziková místa. Rovněž by rodiče dětem měli vysvětlit, aby při přecházení silnic nepoužívaly mobilní telefony či sluchátka.
Řidiči by naopak měli být pozornější na tramvajových a autobusových zastávkách, kde děti mohou náhle vběhnout do silnice, nebo za různými značkami a sloupy nemusí být dobře vidět.