Prodej elektrokol se v České republice za poslední dva roky téměř ztrojnásobil. A i jejich cena je poměrně příznivá. Kvalitní model lze získat již v hodnotě kolem třiceti tisíc korun.
Výhody elektrokola při projíždění ucpanými metropolemi již dávno objevili i naši evropští sousedé. Na příklad v kopcovitých městech, jakými jsou Lisabon nebo Stuttgart používá kola na elektrický pohon většina obyvatel. Pro Pražany by tak elektrokolo mělo být jasnou volbou. Proto jsou v nabídce také elektrokola městská, silniční, horská a treková.
Před každou jízdou je ovšem třeba nezapomenout nabít baterii. Netřeba příliš zdůrazňovat, že existují příjemnější situace než zůstat uprostřed táhlého kopce bez elektrického pohonu. V cestě můžete samozřejmě pokračovat i bez funkční baterie, ale vzhledem k tomu, že je elektrokolo znatelně těžší než to klasické, nebude jízda v kopcovitých terénech úplně příjemná. Je potřeba mít také na paměti, že baterie se nevybíjí stejně – déle vydrží lehké cyklistce na stezce podél řeky než stokilovému jezdci v horském terénu ve větrném počasí.
Pokud tedy dopředu neznáte délku a dobu trvání vašeho výletu, doporučuje se vzít si s sebou nabíječku nebo náhradní baterku – ta však váží zpravidla kolem tří kil, takže se na zádech pronese. Naštěstí v Čechách i v zahraničí přibývá stále více míst, kde si můžete své kolo zdarma nabít. Baterie se vyndává pomocí speciálního klíče, takže k nabíječce stačí připojit pouze baterii, a ne celé kolo.
Rychlost elektrokola je omezena na 25 km/h. Po jejím dosažení se elektromotor odpojí a vy šlapete dál jako na normálním kole. Pokud tedy toužíte po větší rychlosti, záleží už jen na síle vašich nohou a fyzické zdatnosti. Kdo by chtěl na kole spálit i nějakou tu kalorii, navolí si na řídítkách eko modus. Ten jezdci při jízdě jen lehce pomáhá. Na výběr máte z možností eko, tour, e-MTB a turbo. Mnohá elektrokola již mají možnost walk asistent, což využijete při tlačení kola.
Elektrokola jsou zkrátka pro každého. Ať jste malí, velcí, staří, tencí…