Rakouská vína jdou na špici, poznejte je v Dolním Rakousku
Ačkoliv zájezdy do Rakouska jsou pro Čechy spojené hlavně se zimní dovolenou na horách, má náš jižní soused co nabídnout i nadšencům do vína. Rakouská vína v posledních desetiletích prudce získávají na kvalitě i věhlasu. Veltlínské zelené, kterým proslula oblast Dolního Rakouska, ostatně mnoho let platilo za jedno z nejoblíbenějších vín českých konzumentů. Region rozprostírající se kolem Vídně nabídne rozmanitý výběr větších vinařských domů i malých vinných sklípků v historických uličkách místních měst. V klášteře Klosterneuburg vzdáleném asi půl hodiny cesty autem na sever od Vídně kupříkladu najdete jedno z největších a nejstarších rakouských vinařství, jehož sklepy leží ohromných 36 metrů pod zemí. To město Retz nacházející se jen něco přes deset kilometrů od hranic s Moravou se zase může pochlubit vinným sklípkem s chodbou dlouhou více než 20 kilometrů.
Do Francie za bublinkami
Zvažujete-li možnost vydat se za vinařskými zážitky do zahraničí, jistě vás jako první napadne Francie, jeden z největších producentů vína na světě. Kterou z početných vinařských oblastí ale zvolit? Červenými víny proslulé Burgundsko? Největší Bordeaux s modrými odrůdami? Nebo třeba Provensálsko, majoritního producenta francouzských růžových vín? Pokud nemáte jasného favorita, vyrazte do kraje Champagne, nebudete zklamáni. Světově proslulé rodiště stejnojmenného šumivého vína vás uchvátí nádhernou krajinou posetou vinohrady a půvabnými vesničkami i klidem, který byste u tak renomované oblasti nejspíš nečekali.
Toskánsko, kraj prvotřídních červených vín
Milovníci „bublinek“ by kromě ikonického Champagne neměli opomenout ani návštěvu italské oblasti Valdobbiadene v regionu Benátsko. Právě odsud pochází šumivé víno Prosecco Mionetto, které si dle slov prezidenta Vinařské unie ČR Ondřeje Beránka Češi v posledních letech skutečně zamilovali. Ti, kdo preferují nešumivá vína, by pak z Apeninského poloostrova neměli minout Toskánsko. Jeden z nejbohatších italských regionů, jehož hlavním městem je kolébka renesance Florencie, se pyšní především prvotřídními červenými víny. Mezi nejznámější místní vína patří bezpochyby Chianti pocházející ze stejnojmenné slavné vinařské oblasti či Vino Nobile di Montepulciano považované za jedno z nejstarších italských vín. Z lokálních vinařství určitě navštivte Castello Banfi, jehož vinice se rozkládají kolem města Montalcino vzdáleného od Florencie asi dvě hodiny cesty autem. I přes své mládí – založeno bylo roku 1978 – je Banfi oceňovaným reprezentantem toskánské vinařské tradice a držitelem řady prestižních ocenění. Jeho nejoblíbenějším produktem je úžasné rubínově zbarvené víno Brunello di Montalcino, které se vzhledem k nízké produkci řadí mezi nejdražší vína původem z Itálie.
Do sklepů jižní Moravy
Pro většinu nadšených degustátorů vína tak bude ideální podzimní destinací právě jižní Morava, kam například jen loni v září a říjnu vyrazilo 12 procent turistů, kteří si u cestovní kanceláře vybrali domácí dovolenou. Prohlídky malebných vinic a romantických sklípků si mohou užít bez jazykové bariéry, dopravu hravě zvládnou vlastním vozem. Mimořádné oblibě se v posledních letech těší také vinařská turistika na kole po Moravských vinařských stezkách čítajících celkem více než tisíc kilometrů. Vinařské zážitky na jižní Moravě mohou zájemci výborně propojit i s relaxačními pobyty. Místní hotely často nabízejí speciální vinařské balíčky, díky nimž si užijete nejen ochutnávku vína, ale třeba i speciální vinné masáže.