"Za dva roky fungování Národní linky pro odvykání kouření se nám nejlépe osvědčil tzv. “Den D”. Jde o datum, které si klient zvolí jako den, kdy vyhodí krabičku, zapalovač a stává se abstinujícím nekuřákem. Pokud má v následujících přibližně čtyřech týdnech správnou podporu, podaří se mu překlenout tu nejtěžší fázi a nekouření už je potom jednodušší a jednodušší,” sděluje své cenné zkušenosti Mgr. Lukáš Kohoutek.
Závěry studie z Oxfordu také dokazují, že první zmiňovaný způsob, tzv. graduální varianta, kdy kuřák postupně snižuje počet vykouřených cigaret, má značná negativa. Jako nejzávažnější problémém poukazují vědci na fakt, že osoby závislé na nikotinu stále prodlužují příjem škodlivin do těla a nikde nemají zaručeno, že se z kuřáka opravdu stane nekuřák.
Důkazem jejich tvrzení jsou výsledky nedávné studie, do níž bylo zařazeno cca 700 kuřáků s denní spotřebou vyšší než 15 cigaret, kteří měli v plánu přestat kouřit úplně. Náhodně vybrané polovině výzkumníci určili den, od kterého si cigaretu již nedají s tím, že do té doby smějí kouřit podle libosti. Druhé polovině stanovili dvoutýdenní odvykací plán, který počítal s postupným snižováním dovoleného počtu vykouřených cigaret za den. Všichni zúčastnění měli k dispozici nikotinové náhražky jako spreje, náplasti apod.
“Rozhodnout se k odvykání, udělat první krok, se může zdát jako nepřekonatelná překážka. Spousta lidí přitom neví, že až 75 % kuřáků by si přálo s kouřením přestat. Jen malému zlomku z nich se to ale podaří bez odborné pomoci. Nejčastěji lidé odvyknou na 4. až 6. pokus. Našim klientům vždycky říkáme, že v tom nejsou sami – spousta z nich má pocit, že když zkouší odvykat dlouho, ani napotřetí nebo napočtvrté se jim nezadařilo, už to nemá cenu zkoušet dál. Přitom jde pouze o to, učinit ten první krok, se kterým Vám na lince můžeme pomoci,” popisuje situaci Kohoutek.