Pokud jste tedy někdy využili krátkodobé půjčky nebo máte hypotéku na dům, mohou si to o vás kdykoliv zjistit.
České registry pod lupou
Než se na registry dlužníků podíváme zblízka, nejprve si musíme ujasnit, které v Česku vlastně máme. Prvním z nich je Bankovní registr klientských informací (BRKI). Jak název napovídá, obsahuje data o aktuálních i minulých bankovních půjčkách a mimo to také o tom, kdy došlo k přečerpání účtu nebo využití kreditní karty. Podobně je na tom také Nebankovní registr klientských informací (NRKI) jen s tím rozdílem, že se zaměřuje na klienty nebankovních poskytovatelů půjček.
Kromě výše zmíněné dvojice registrů existuje ještě také SOLUS, který se od ostatních liší v tom, že je čistě negativní. To je pro vás výhoda, protože pokud všechny své závazky platíte včas a v plné výši, nemůžete se do něj dostat. Tím však nemyslíme pouze půjčky a poplatky za využívání kreditní karty, ale např. také vyúčtování za mobilní služby. SOLUSu totiž využívají nejen banky a nebankovní společnosti, ale také mobilníoperátoři. Pak je tu ještě Centrální registr úvěrů (CRÚ), ten se však zaměřuje jen na úvěrové závazky fyzických osob, podnikatelů a právnických osob.
Záznam může být výhodou
Jak už jsme zmínili, všechny registry, samozřejmě s výjimkou SOLUSu, sdružují informace o tom, jak velkou částku jste si od které společnosti vypůjčili, kolik zbývá doplatit a také jak jste na tom s platební morálkou. To vám může pochopitelně jak uškodit, tak i pomoci, záleží na tom, zda jste se někdy opozdili se splátkou nebo jste naopak své minulé závazky spláceli tak, jak určila smlouva.
A jak by vám to mohlo pomoci? Až si budete žádat o hypotéku, leasing či spotřebitelský úvěr, poskytovatel se podívá na váš záznam v registru a uvidí, že má s vámi on nebo jeho konkurence dobrou zkušenost. Díky tomu zjistí, že nemá důvod o vás pochybovat, s čímž roste i pravděpodobnost, že se ve vás rozhodne vložit důvěru a žádost o úvěr vám bez váhání schválí.
Když vám minulost šlape na paty
V případě, že jste se dříve k nějakému úvěrovému produktu upsali a nedokázali jste svůj splátkový kalendář řádně plnit, můžete počítat s tím, že se to poskytovatel nejen dozví, ale také to nejspíš bude považovat za dostatečně silný důvod k tomu, aby vám žádost zamítl. Nemusíte se však bát, záznam v registru zůstává nejdéle čtyři roky od jeho umoření a pokud jste smlouvu ani nepodepsali, zůstane tam pouze jeden rok.
Možná si teď říkáte, že se přece můžete spolehnout na půjčky bez registrů. Je sice pravda, že u nich máte větší šanci na úspěch než v bance, ale bez náhledu do registrů to určitě nebude. Všichni poskytovatelé jsou totiž dle zákona povinni klienty prověřovat, ačkoliv záleží hlavně na nich, jak velkou pozornost budou záznamům věnovat. Po vás bude každopádně lepší, když se všem úvěrům obloukem vyhnete a naopak si začnete budovat finanční rezervu, abyste byli připraveni na jakékoliv nečekané výdaje.