Protiústavnost spatřují senátoři a dvojice právních expertů Jana Zwyrtek Hamplová a Zdeněk Koudelka především v tom, že se ve veřejných přehledech má objevovat i majetek manželek či manželů, případně společníků starostů, místostarostů a radních. „Tento zákon může sloužit k šikaně určité části obyvatel. Navíc takto volně dostupné informace mohou sloužit kriminálním živlům k vydírání či vyhrožování představitelům místních samospráv,“ uvedla renomovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která je také spoluzakladatelkou Akademie samospráv. Ta vznikla na podzim roku 2016 právě s cílem pomáhat a vzdělávat představitel místních samospráv. [bomba]
Na druhou stranu to také podle ní může automaticky diskreditovat některé podnikatele, ale také zaměstnance, kteří mají v pracovní smlouvě podepsánu mlčenlivost o svých mzdách, případně jim znemožňovat zapojení do komunální politiky. „Jsem rád, že se nám podařilo v Senátu zatáhnout za symbolickou záchrannou brzdu. Podpora 42 senátorů, která představuje nadpoloviční většinu všech senátorů, je jasným signálem o tom, že jako zákonodárný sbor stojíme o tuto nezbytnou změnu Zákona o střetu zájmů. Ústavní soud by proto o návrhu měl rozhodnout co nejdříve. Do té doby je pozitivním signálem alespoň fakt, že Ministerstvo spravedlnosti avizovalo, že nebude přistupovat k udělování sankcí pro ty starosty, místostarosty či radní, kteří by nepostupovali v souladu s napadnutým ustanovením Zákona o střetu zájmů,“ dodal senátor Ivo Valenta, který zastupuje skupinu protestujících senátorů.
V obou komorách Parlamentu se zároveň objevují snahy o rychlou nápravu také pomocí novely Zákona o střetu zájmů. Zákonodárci mají totiž přímou podporu všech organizací, které hájí zájmy místních samospráv - tedy Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Spolku pro obnovu venkova i Akademie samospráv.