Další politik bude muset vysvětlovat, proč o něj má zájem policie. Poslanecká sněmovna totiž obdržela žádost o vydání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody, který je stíhán v souvislosti s kauzou předražené "karty Pražana" opencard. "Žádost jsem postoupil mandátovému a imunitnímu výboru," potvrdil nový předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). [bomba]
Poslanci už přitom v roce 2014 Svobodu k trestnímu stíhání vydali. Spolu s dalšími pražskými radními byl obviněn z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze opencard. Svoboda s vydáním souhlasil, ale stíhání označil za nesmyslné a politické. Soud mu následně vyměřil trest 2, 5 roku podmíněně, ale Svoboda se odvolal.
Podobně, jako i jiné politické kauzy, se i tato neúměrně dlouho vleče. "Někdo je obviněn, má to dopad na jeho život, jeho soukromí, na všechno, a léta se táhne, to je smutné a to nás musí vést k určité politické opatrnosti," uvedl předseda ODS Petr Fiala. "Určitě je ale rozdíl, je-li člověk podezřelý, že se neoprávněně obohatil při svém podnikání, nebo z toho, že jako politik špatně rozhodl," dodal. "U Svobody není ani stín podezření, že by z toho měl nějaký prospěch," zdůraznil Fiala.
Je tedy pravděpodobné, že politici budou k vydání Bohuslava Svobody přistupovat úplně jinak, než k vydání Andreje Babiše a Jaroslav Faltýnek. "To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu," řekl Vondráček.
Nový předseda dolní komory informoval, že kriminalisté požádali také o stíhání poslance a libereckého hejtmana Martina Půty (STAN) obviněného z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Tuto žádost Vondráček označil za bezpředmětnou. Půta totiž dal přednost působení hejtmana a vzdal se mandátu poslance, čímž o imunitu přišel.