Karty se během listopadových oslav rozdávaly ne zcela jasným způsobem a mnohdy bylo měřeno dvojím metrem. "Jsme jako rozhodčí, kteří hlídají pravidla hry," prohlásil organizátor akce Václav Němec. „Při výběru řečníků jsme přihlédli mimo jiné k tomu, že Horáček má na svou prezidentskou kampaň dost peněz a chtěli jsme dát přednost těm méně zvýhodněným,“ vysvětlil s tím, že je právem organizátorů pozvat koho uznají za vhodné. Výběr tří lidí zdůvodnil i omezenou kapacitou.
Prezidentský kandidát Marek Hilšer proto navrhnul, že si čas vyměřený pro sebe rozdělí Michalem Horáčkem, protože ten byl aktivním aktérem listopadových událostí a tedy by se k nim mohl i vyjádřit.„Vážím si férovosti a cti. Demokratičtí pořadatelé to sice i tak odmítli, ale na čin pana Hilšera nezapomenu,“ ocenil Horáček. [bomba]
„Vždycky rád poděkuji těm, co si to zaslouží. A nejsem z těch, co kvílejí. Nemám proč: Oslavil jsem 17. listopad radostně a šťastně. Mezi skvělými lidmi. Přišli a poslechli si, co jsem jim o tehdejších událostech vyprávěl během tříhodinové cesty Prahou,“ doplnil.
Právě výpravná cesta „Jak pukaly ledy - revoluční Prahou s Michalem Horáčkem“ byla důvodem, proč přišel na náměstí až večer. „Při cestě Prahou jsme si připomněli revoluční dění, kterého se Michal Horáček zúčastnil jakožto jeho přímý aktér,“ uvedl Horáčkův mluvčí Jiří Táborský. „Začátek byl na Národní třídě a konec na Pražském hradě. Na každé ze zastávek měl Michal Horáček krátký proslov, ve kterém vysvětlil, proč byla tato místa pro Sametovou revoluci důležitá,“ doplnil.
Lidé se tak dozvěděli mnoho nového o průběhu revoluce na Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či Hradčanském náměstí, kde také Michal Horáček vstoupil do Hradu a zapálil svíčky pod balkonem na 3. nádvoří. Prohlédněte si fotogalerii.