Téměř nikdo nechce s Babišem do vlády a podpora menšinové vlády je také v nedohlednu. Andrej Babiš tak nemusí uspět a na řadu přijdou další politické strany a jejich schopnost domluvit se nebo přivést zemi k předčasným volbám.
"Z mnoha stran slyším, že voliči prostě rozdali karty a je povinností politiků domluvit se a sestavit vládu. A zároveň nezradit sliby, které politické strany rozdávaly před volbami. A co s tím? Podle mne je zde ještě jedna varianta, o které se zatím nemluví. Vím, že je to možná tak trochu sci-fi řešení, ale podle mého soudu pořád připadá v úvahu také ,duhová vláda´," podotkl Valenta. Má tím na mysli vládu, kterou sestaví Petr Fiala jako předseda druhé nejsilnější politické formace, a kterou vytvoří zástupci všech parlamentních stran s výjimkou ANO a KSČM. "V demokratických zemích je pravidlem, že v případě neúspěchu pověří prezident sestavením vlády právě předsedu strany, která skončila jako druhá v pořadí. A já spoléhám na to, že pan prezident toto pravidlo dodrží," konstatoval senátor. [bomba]
Je mu prý jasné, že duhovou vládu by bylo těžké vyjednat, stejně jako sladit programy stran tak, aby mohlo vzniknout seriózní vládní programové prohlášení. "Ale opravdu je to nemožné? Není to náhodou lepší řešení, než dlouhodobý vládní pat a předčasné volby za další půl miliardy korun? Není možné alespoň uvažovat o tom, jestli jsou tradiční demokratické strany schopny najít programový i lidský průsečík s novodobými stranami? Vždyť všechny strany shodně prohlašují, že jim jde o blaho naší země a jejích občanů. Tak by alespoň mohly prokázat, že to nejsou jen prázdná slova, ale že tato prohlášení dokáží přetavit v konkrétní činy," řekl Valenta.
Senátor Valenta si je podle svých slov vědom, že se v posledních letech příliš neprojevovala schopnost politických stran domluvit se. Že mnohé strany mezi sebou vytvářely zbytečné bariéry a příkopy. "Ale také vím, že integrace a spolupráce by naší politice velmi prospěla. Teď není správná doba k tomu, abychom si všichni hráli na svém písečku a nebyli schopni překročit svůj vlastní stín. Např. ODS a Strana soukromníků jednoznačně prokázala, že spojení sil vede k úspěchu - v tomto případě ke druhé nejsilnější politické formaci v zemi," prohlásil Valenta.
Domnívá se, že je potřeba o tom diskutovat. "Výsledky voleb totiž nejsou diktátem o tom, kdo má tvořit příští vládu. Výsledky voleb určily poměrové rozložení sil v Poslanecké sněmovně. A také zde platí demokratický princip většiny. A onu většinu ve sněmovně netvoří Andrej Babiš. Většinu ve sněmovně může utvořit třeba právě duhová koalice. Tak o tom alespoň chvíli přemýšlejme...," uzavřel senátor.