Bartoš také už představil sedmičlenný vyjednávací tým, založili poslanecký klub. „My jsme se v rámci našeho poslaneckého klubu jednohlasně shodli, že budeme hlasovat pro vydání Andreje Babiše a pana Faltýnka,” řekl.
Uvedl, že i přes velké množství stran ve Sněmovně není podle něj třeba zvyšovat počty místopředsedů Sněmovny. „Já si nemyslím, že navyšování počtu je žádoucí. My samozřejmě o to jedno místo budeme usilovat.” [bomba]
Piráti se podle něj nebrání schůzkám s ostatnímu politickými stranami, ani s hnutím ANO, které je zatím jako jediné oslovilo. „Žádné další nabídky na schůzky nám zatím nepřišly. Začneme se tím aktivně zabývat,” doplnil Bartoš s tím, že Andreji Babišovi na sms zatím neodpověděl.
Ivan Bartoš reagoval i na slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že by se měli Piráti zařadit do vlády, jelikož jsou odborníci na digitalizaci. „S panem prezidentem rozhodně souhlasím v té věci, že my jsme odborníci na digitalizaci, ale máme parlamentní demokracii a pan prezident v tom nehraje z našeho pohledu žádnou roli,“ řekl Bartoš. Poděkoval prezidentovi za radu a dodal, že se s tím však „poperou po svém“.
Podle nového předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka by k setkání mohlo dojít v nejbližších dnech, zda to bude v sokolovně, kam si Andrej Babiš v neděli ráno pozval KSČM, nebo ve Sněmovně, kde se Babiš sešel s předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem, zatím Piráti nevědí.
„Myslím si, že to, že si někdo zve lidi do své rezidence, je takový velkopanský způsob, který k tomu vyjednávání úplně nepatří,” uvedl šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Budeme v Sněmovně společně čtyři roky a budeme společně hlasovat o zákonech, tak je logické, že se politické strany spolu musí scházet a ne jen si posílat vzkazy přes média,” dodal Michálek.
Zda Piráti půjdou do opozice, nebo se nakonec stanou členem nového vládního kabinetu, ukáží až následující dny a týdny.