V této choulostivé otázce se mezi trojicí stran už dopředu vytvořila neformální "velmi velká koalice". Protiimigrační FPÖ, která ve volbách se ziskem 27,4 procenta skončila druhá, se tak může radovat nejen z dobrého výsledku, ale i z jasného vítězství, pokud jde o nastolování témat.
Výjimečná tím ale podle Süddeutsche Zeitung alpská republika není. S xenofobií nebo šířením strachu z islámu se v dnešní době dá v Evropě výtečně dělat politika, jak ukazuje i maďarský premiér Orbán. Rakousko zase podle listu jasně ukázalo, že se zatím na pravicový populismus nepodařilo najít trvalý recept.
O prostém populismu píše i berlínský deník Tagesspiegel. Šéf lidovců a pravděpodobný příští kancléř Sebastian Kurz podle něj svou stranu posunul k pravému okraji, který se ale v Rakousku stává spíše politickým středem. [bomba]
„Údajné nebezpečí islámu, zajištění vlastních hranic a sociálního systému, stejně jako zachování rakouské identity - pozice Kurze a pravicově populistické FPÖ se liší převážně jen v detailech," je přesvědčen deník. Koalice lidovců a FPÖ, která je pravděpodobná, může z těchto volebních slibů udělat skutečnou politiku. "Kluzký populismus - smutek Evropy," píše list.
„Hrozí nám Rakousko, které si vezme za vzor tvrdý pravicový kurz Maďarska pod vládou Viktora Orbána," varuje zase deník Allgemeine Zeitung. Je to podle něj výsledek politiky, která řadu let proti pravicovému populismu nebojovala, ale naopak ho povzbuzovala a nakonec ho učinila akceptovatelným.
List Märkische Oderzeitung, který také hovoří o posunu Rakouska doprava, připomíná, že když v alpské zemi před lety vznikla koalice lidovců a FPÖ, musela čelit sankcím Evropské unie. „Dnes jsou takové strany evropskou normalitou," píše deník, podle něhož se FPÖ dařilo udávat tón v debatě o uprchlících a islámu, který lidovci i sociální demokraté následovali.
„Všechny varianty (koalice) budou znamenat posun doprava na rakouské politické scéně. Hlavním tématem předvolebního boje byl totiž odpor vůči islámu a migrační politika, ve které chtějí přitvrdit jak lidovci, tak svobodní. Právě jejich koalice je nejpravděpodobnější variantou příští rakouské vlády," napsala i slovenská média.
Socialisté (SPÖ) podle serveru nemají sílu zvrátit trend posilování pravice a i v případě, že by pokračovala velká koalice - složená z vítěze voleb, lidovců (ÖVP) Sebastiana Kurze, a SPÖ - socialisté by v takové vládě hráli "druhé housle".
Vládu lidovců a svobodných zažilo Rakousko po volbách v roce 1999 a že členské země EU v obavách z ohrožení demokracie v zemi tehdy na vývoj v Rakousku zareagovaly diplomatickými sankcemi. Ty byly nakonec zrušeny, jejich opakování list označil za nereálné.
„Rakousko se změní, radikálové jsou silnější. Politika se bude více než západní podobat té středoevropské," napsal list Sme. Dodal, že Rakousko se po volbách přiblíží ke středoevropským zemím z uskupení visegrádské čtyřky a že nová rakouská vláda odmítne uprchlíky.