Klasická manipulační technika spočívá v předložení otázky "buď anebo", ve které však její formulací dosáhne autor toho, že ve skutečnosti na výběr nemáte, poznamenal Míth. "Takže buď jsou obě možnosti stejné (,Mám si dát tři velká piva nebo pět malých?´). Anebo je jedna možnost zcela nesmyslná (,Mám jít s kamarády do hospody nebo zavraždit sousedku?´). Autor v obou případech dosáhne odpovědi, jaké zamýšlel. Verse ,žádné pivo´ a ,nepůjdu do hospody´ ve skutečnosti nebyla připuštěna," uvedl jako příklad Míth. [bomba]
Podobné je to podle něj i v politice. Věta "když nepřijmeme euro a migrační kvóty, tak nás spolkne Putin," která nyní zní od některých českých i bruselských politiků, je hrubě manipulativní, je přesvědčen Míth. "Předhozením obrazu nesympatického ruského prezidenta totiž autor vylučuje diskusi k celé řadě souvisejících důležitých otázek. Kdo bude mít z přijetí eura užitek? Kdo na něm bude tratit? Kdo bude mít prospěch z migračních kvót a na čí náklady to bude? Jaké budou důsledky dnes a v budoucnosti?," poznamenal politik.
A autor tohoto manipulativního výroku zcela ignoruje další možnosti, jako je například silná vazba na USA, domnívá se Míth. "A co se týče Ruska, tak nadhodnocuje reálné možnosti. Jak by nás, člena NATO, mohlo pohltit Rusko? Nemáme s ním ani společnou hranici, navíc mezi Ruskem a námi jsou další členské státy NATO a dokonce platící eurem. Nemáme zde ani žádnou kompaktní ruskou menšinu. Náš vzájemný obchod s Ruskem je na úrovni jenom několika procent HDP, nejsme na žádné důležité komoditě na něm jednostranně závislí," konstatoval člen ODS.
Schopnost Ruska udržet na své orbitě jako satelit stát, který o to nestojí, je podle Mítha minimální, skoro nulová. "Výmluvnými příklady budiž Gruzie a Ukrajina. Schopnost ruské armády dosáhnout nějakého úspěchu v lokalitě, kde o to domácí obyvatelstvo nestojí, se rovněž limitně blíží nule. Strašení Putinem v diskusi o naší pozici v EU je proto hodně falešný argument. Cílem je pouze zablokovat legitimní diskusi o nesmyslech nucených nám z EU," dodal Míth.