Vykoupení letského prasečáku rozděluje společnost na dvě části. „Teď přijdou stamiliony zase zbytečně doslova ven oknem. Sobotka s Hermanem, asi aby se zalíbili voličům, připraví občany této země o takovéhle peníze. Vždyť je to kašpařina. Hlavně pan Schwarzenberg by měl přispet, protože jeho otec založil kdysi ten tábor jako pracovní a nacisté ho jen přeměnili na internační, nikoli koncentrační,” řekli místní obyvatelé z Letů a okolí, kteří jsou na Sobotkovu vládu naštvaní. [bomba]
„Asi si ti dva - premiér a ministr kultury neuvědomují, že hospodaří s penězi nás všech. Romové mají důstojný památník a teď se kvůli nim bude odkupovat a bourat prasečák, který prosperuje? To je zrůdnost!,” dodal pan Milan z nedalekých Mirovic.
Sám prezident Miloš Zeman před časem označil tento postup za zbytečnost a vyhazování peněz, které by se zcela jistě daly využít jinde a efektivněji! [bomba]
Divné ale na celé věci je, že vláda stále tají občanům této země cenu, kterou má za vepřín firmě AGPI zaplatit. Prý až tehdy, až budou podepsány smlouvy. Což znamená, že až v momentě, kdy nebude možné proti tomu podat žádný odpor.
„Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě třetiny kojenci a děti, stál prasečák,“ řekl ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).
Jenže on ani další si nezjistili přesné informace, protože vepřín nestojí na celém území, kde byl tábor, ale jen na zhruba třetině. A i podle dochovaných dokumentů většina “vězňů” zde nezemřela po mučení či týrání, ale na infekční nemoci.
Velkovýkrmna vepřů nicméně rozhodnutím vlády Bohuslava Sobotky zmizí na jaře příštího roku. Kde si firma nechá postavit prasečák nový, zatím neuvedla. Do toho se ještě minoritní akcionář AGPI proti návrhu, na kterém se hlavní vlastník s vládou dohodl, odvolal. Nebude mít ale nejspíš žádný vliv na dohodu, a prasečák tak bude zbourán. Místo něj vznikne nové pietní místo za dalších mnoho milionů korun. I toto nejspíš bude hradit stát, či se na tom bude podílet!