Ministerstvo kultury jako vyjednavač nabídlo prostřednictvím ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) firmě AGPI odkup prasečáku. Za kolik? To se český občan platící daně nedozví. Prý až poté, co bude podepsána dohoda. A premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ministra ze své vlády v tom samozřejmě podporuje.
„Jak si může dovolit někdo, kdo spravuje veřejné finance, tohle říct? Snad máme právo vědět, kolik chce vláda vyhodit takhle zbytečně stamilionů zbůhdarma z okna. Romové svůj památník mají. Navíc nešlo o koncentrační, ale pracovně-internační tábor. A pak - ten stál jen v jeho malé části, ne na celém území. Kdyby pánové Herman s premiérem Sobotkou raději použili ty peníze pro nemocné, handicapované, staré lidi, udělali by stokrát lépe,” myslí si jeden z obyatel Letů a není sám.
Společnost AGPI nyní uvedla, že souhlasí s návrhem vlády na jeho odkup. Ale ani ona cenu nezveřejnila
„Akceptovali jsme nabídku ministerstva kultury jako vyjednavače. Jestli je to dohoda, nevíme, protože vše musí ještě do vlády,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech a cenu ani nenaznačil! [bomba]
„K tomu se podle dohod může vyjádřit pouze vláda, a nebude to dříve než po uzavření smlouvy,“ sdělil pro Právo Čech.
V současné době je ve vepřínu devět zaměstnanců a ti v něm zatím i zůstanou. „Zatím jsme řešili především výši finanční náhrady. Mohu však prohlásit, že nejméně do konce roku pojede provoz na plné obrátky,“ dodal Jan Čech.
Vláda předala společnosti v polovině července nabídku na odkup vepřína. Jde ale o stovky milionů korun. Kolik to nakonec bude, je prostě tajné.
O nevhodnosti vepřína na místě, kde stával romský inernační tábor, se hovoří mnoho let. Nynější kabinet chce areál vykoupit ještě před koncem svého funkčního období. Tedy stihnout vše dořešit do voleb. Hrozí, že by příští vláda s tímto krokem nesouhlasila.
O “zbytečnosti” tohoto kroku je přesvědčen třeba vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš, ale i prezident Miloš Zeman.
„Sobotka i Herman si jenom chtějí nahnat politické body, ale zapomínají, že to jsou veřejné prostředky a lidé mají právo vědět, kolik chce vláda zaplatit,” uvedla na sociální síti i jedna z diskutujících, Jana Staňková.
Během druhé světové války prošlo táborem v Letech 1308 Romů, včetně dětí. Celkem 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.