První očkování podle ministerstva musí dítě dostat do roku a půl věku, druhé pak mezi pátým a šestým rokem.
„Chceme zajistit, to aby rodiče s očkováním dítěte zbytečně neotáleli a neřešili ho až těsně před nástupem do školky. Zavedení horní věkové hranice vyplývá z potřeby zajištění proočkovanosti v daném věkovém období a je to důležité i vzhledem k nutnosti zamezit narušování očkovacího kalendáře posouváním očkování do pozdějšího věku,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Zákon horní věkovou hranici pro podání vakcíny zatím neurčuje, a tak rodičům za odkládání pokuta nehrozí. Nově by ale mohla. [bomba]
S návrhem ale nesouhlasí některé neziskové organizace. Mezi nimi i například spolek Rozario, který dlouhodobě kritizuje systém povinného očkování v Česku. Přitom ale právě očkování mnohokrát prověřilo, že je důležité a nese menší rizik, než u dětí neočkovaných!
Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty změna bezdůvodně zasahuje do práv rodičů. „Dochází ke změně, která umožní pokutovat rodiče za to, že třeba budou chtít očkovat o pár měsíců později. Je to další omezování práv rodičů. Když bude pevně stanovené, dokdy nejpozději mají děti očkovat, tak to bude další argument pro doktory, kteří na ně budou tlačit,“ říká právnička.
„Podle mě by to mělo být na rozhodnutí rodičů, co je v nejlepším zájmu jejich dítěte," dodala.
Lepší zdůvodnění navrhovaných změn žádají i veřejná ochránkyně práv či ministerstvo práce a sociálních věcí.
Školky pak ale podle ministerstva zcela legálně odmítají přijmout děti, které nejsou očkované. Namítají, že tak chrání právě ostatní děti.