Češi objevují kouzlo sdílené ekonomiky, když třeba pronajímají byty turistům, využívají spolujízdu, nebo vyměňují přes internet zboží za jiné. Ale prý zcela mimo pravidla. A tohle prý jen pomáhá šedé ekonomice. Vláda si proto nechala zpracovat analýzu a ministři končící vlády chystají návrhy změn zákonů, které budou reagovat třeba na rozmach sdíleného ubytování. Uvést do praxe by je ovšem měla až další vláda. [bomba]
„Jedná se o nové obory, dávající lidem práci, je ale problematické určit hranici, kdy se jedná o skryté podnikání, nebo občasný přivýdělek. Například ubytování turistů se stává čím dál populárnější. Jen loni jich přes 700 tisíc našlo nocleh v Česku prostřednictvím sdílené ekonomiky. Meziročně jde o šedesátiprocentní nárůst," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Například i krátkodobý pronájem bytů turistům je problém. Zatímco hoteliéři musejí odvádět poplatky městům, pronajímatelé to nedělají a příjmy nedaní.
Velkým problémem podle pražských politiků jsou lidé, kteří skupují byty a využívají je jako malé hotely. A i podle regionálních politiků by měla být doba, po kterou mohou být turisté ubytováni v soukromí.
Každý, kdo ale vydělává peníze a nepřiznává příjmy, se vystavuje tvrdým postihům od státu. „Očekáváme, že si takový černý pronajímatel může vydělat měsíčně i 100 až 200 tisíc korun. A ty samozřejmě nedaní... Kdo mu to dokáže, když bude tvrdit, že jsou to kamarádi, rodina a on za ubytování od nich nic nechce...?," ptá se i pracovnice finančního úřadu v Praze.