Pánek se rozhovořil o demokracii, uprchlících i o svých obavách, týkajících se české demokracie. „Naše demokracie je stále velmi mladá a křehká a bohužel bychom o ni mohli rychle přijít," řekl Šimon Pánek pro Deník. A dodal, že by naši společnost prý mohli obohatit uprchlíci.
„Asi mele z hladu. Je to další ,havloidní šílenec´, který mele nesmysly. Co to plácá, tak ať si je vezme domů," napsal pan Stanislav pod jednu z diskuzí.
Ono napětí možná vychází z toho, že si Evropané začínají uvědomovat, jak ztrácejí svůj vliv ve světě. Evropa kdysi byla středem světa, ale teď slábne, ekonomicky, politicky i vojensky. Obyvatelům starého kontinentu se tahle myšlenka ani trochu nelíbí a hledají viníky svého slábnutí. Poslední dobou je vidí např. v uprchlících. Pánek však nabízí trochu jiný pohled. Poukazuje na to, že Evropané se dnes mají tak dobře, že nic podobného nezažili po stovky let. [bomba]
„Mohli bychom si proto dovolit nabídnout pomocnou ruku uprchlíkům. Místo toho stále dokola opakujeme, že žádné uprchlíky nechceme a oni sami k nám pak ani nechtějí. Což je velká škoda, protože ti lidé by mohli naši společnost jedině obohatit,“ podotkl.
Pánek utečence až neuvěřitelně obhajuje a tím štve tisíce, možná statisíce lidí! „Je to poděs, který neví, co říká. Asi se o něm dlouho nemluvilo, tak potřebuje o sobě dát vědět...," myslí si i další z vyděšených kritiček.
„Uprchlíci mají především energii, kterou chtějí vložit do vybudování svého nového života na novém místě, a tahle energie v podobě nové pracovní síly by nás mohla obohatit. Mnozí čeští politici to ale neberou v potaz a spíše ve společnosti šíří strach. Ministr vnitra se nechává fotit s puškou a prezident Miloš Zeman dokola opakuje, že uprchlická krize je ve skutečnosti invaze. A všechna média to otisknou. Nikdo nenapíše, že jsou to žvásty,“ dodal Šimon Pánek.