Strážníci, jejichž posláním by mělo být hlavně dohlížení na pořádek ve městě či v obci nebo potírání drobné kriminality, přerostli v “botičkáře” a takzvaně “buzerující element”, který nemá přirozenou autoritu. A navíc stojí mnoho peněz. Namísto toho, co by stát měl více podpořit státní policii.
Čunkovi na městské policii vadí hned několik věcí. Hlavně nehospodárnost, což jako bývalý starosta Vsetína poznal sám dostatečně a detailně. „Myslím si, že je to zbytečná věc, která vysává z městských a obecních pokladen strašně moc peněz. To rozdělení mi přijde zbytečné,” řekl Čunek.
Celý vznik úřadu městské nebo obecní policie považuje senátor za nešťastný a přikládá to neschopnosti některých starostů v 90. letech komunikovat se státní policií.
„To znamená, že tam byla nějaká disharmonie v komunikaci. Ale obávám se, že mnozí si tak trochu připadali jako šerifové v nějakých městech, kde policii chtěli mít. Pořád si myslím, že to měla dělat jedna, a to státní policie,” říká. [bomba]
Senátor a hejtman také kritizuje nízký věk, který umožňuje uchazečům pracovat v řadách městské policie a ani psychologické testy s výcvikem nepovažuje za dostačující.
Například za první republiky i během války fungovali strážníci běžně, ale měli autoritu a jejich poslání plnilo přesně to, co plnit mělo. Dnes je to jedno.
Na městskou policii si často stěžují třeba obyvatelé Českých Budějovic. A to i kvůli tomu, že jak předchozí primátor, tak i ten současný nedělá nic pro to, aby strážníci opravdu plnili úlohu dohlížitelů na pořádek.
„Jen jeden příklad: Strážníci doslova buzerují řidiče, kde si zastaví a kde ne, aniž jakkoli brání v provozu, nechávají odtahovat, botičkují a podobně. Ale to, že jim skoro hned za sídlem jezdí denně až 60 cyklistů po chodnících mezi lidmi, které ohrožují, a přes extrémně frekventovaný přechod pro chodce na Pražské třídě, kde nemají co dělat, jim jaksi uniká. Je vidět, že městská policie je prostě zbytečná…,” dodala paní Romana, která prý už roky sleduje, jak strážníci (ne)fungují…